Pomóż nam w tym! ZADZWOŃ DO NAJBLIŻSZYCH ZANIM ZROBIĄ TO OSZUŚCI !!! – udostępnij

oszusci„Czy zgodzi się Pani na współpracę z policją, bo jest szajka wyłudzająca pieniądze” to słowa jakie w słuchawce telefonu usłyszała wczoraj 69-letnia kobieta z Ostrowa Wielkopolskiego. Pomimo policyjnych apeli nie tylko w lokalnych, ale także ogólnokrajowych mediach, nadal dochodzi do oszustw i okradania osób. Tym razem łupem oszustów padło ponad 22 tysiące złotych.

Bardzo często starsze osoby są ofiarami oszustów. Tak było i tym razem w Ostrowie Wielkopolskim. 69-letnia kobieta uwierzyła mężczyźnie podającemu się za „policjanta” i przekazała oszustom pieniądze z zaciągniętego chwilę wcześniej kredytu. Kobieta straciła w ten sposób ponad 22 tysiące złotych.

Wczoraj około godziny 20:00, 69-letnia mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego zgłosiła policjantom, że została oszukana. Poinformowała funkcjonariuszy, że ok. godziny 16:00 zadzwoniła do niej kobieta, która przedstawiła się jako jej krewna i poprosiła o pożyczenie 75 tysięcy złotych.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do kobiety zadzwoniła kolejna osoba – podając się za funkcjonariusza Policji. Przestępca poinformował rozmówczynię o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówił, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Mężczyzna poinformował kobietę że oszust został namierzony, i nalegał, aby 69-latka wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i zostawiła ją w wyznaczonym miejscu. W ten sposób kobieta miała uczestniczyć w „policyjnej akcji” i pomóc w zatrzymaniu przestępcy. Fałszywy policjant poinformował także, że oszuści mogą wziąć na nią pieniądze z banku, gdyż mają w nich znajomości i jej dane mogą być z nich udostępnione. Wówczas kobieta wyraziła zgodę, na uczestnictwo w „policyjnej akcji”.

„Fałszywy funkcjonariusz” podał także kobiecie wymyślone imię i nazwisko, a nawet numer odznaki, i prosił, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Gdy kobieta tak postąpiła, wtedy inny głos w słuchawce przekonał ją, że taki policjant istnieje.

Niestety, seniorka uwierzyła mężczyźnie i pospiesznie udała się do banku. Chwilę później, w wyznaczonym miejscu zostawiła oszustom pieniądze z zaciągniętego kredytu. Kiedy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa zdecydowała się powiadomić policję.

Tego samego dnia przestępcy zadzwonili także do innej mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego z prośbą o przekazanie pieniędzy, które miały być potrzebne do przeprowadzenia „policyjnej akcji”. Na szczęście kobieta, nie dała się zwieść opowieściom oszustów i zareagowała w odpowiedni sposób.

Sprawców poszukuje policja. Niewykluczone, że będą oni usiłowali w podobny sposób oszukać kolejnych mieszkańców naszego powiatu. Apelujemy o zachowanie rozwagi i ostrożności.

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc, jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać!

Źródło: KPP Ostrów Wlkp. – Małgorzata Łusiak