Poznań – 4 kobiety i mężczyzna w wieku od 20 do 50lat usłyszeli zarzuty za oszukiwanie i okradanie seniorów!

Aktem oskarżenia zakończyła się sprawa przeciwko 5 osobom, którzy okradali seniorów metodą „na legendę”. Cztery kobiety i mężczyzna narazili 9 seniorów na straty w wysokości ponad 20 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grożą im teraz kary więzienia.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Poznań Nowe Miasto przeciwko 5 osobom, którzy okradali osoby starsze. Cztery kobiety i mężczyzna działali na terenie Poznania i powiatu poznańskiego od września 2015 roku do lutego 2016 roku. W tym czasie 9 seniorów narazili na straty ponad 20 tysięcy złotych.

Do zatrzymania pierwszych dwóch osób doszło w Poznaniu, kolejne dwie zatrzymano w chwili przekraczania Polskiej granicy. Ostatnia z podejrzanych bezpośrednio po zatrzymaniu trafiła do więzienia, w którym do chwili obecnej odbywa karę za inne przestępstwa.

Sprawcy działali za pomocą różnych „legend”, wykorzystywali zaufanie oraz dobre serce seniorów. Kiedy podawali się za pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia oferowali sprawdzenie stanu zdrowia i refundację leków. Podając się za pracowników administracji wchodzili do mieszkań pod pretekstem kontroli liczników lub naprawy usterki. Natomiast kiedy mówili, że są z opieki społecznej oferowali zwrot kosztów za leczenie. Za każdym razem kiedy już zostali wpuszczeni do mieszkania odwracali uwagę właścicieli, a następnie kradli pieniądze oraz biżuterię.

Podejrzani są w wieku od 20 do 50 lat. Za kradzieże, za które grozi im 5 lat więzienia, usłyszeli łącznie 9 zarzutów. Ponadto jedna z kobiet odpowie za kradzież z włamaniem, za którą może spędzić w więzieniu nawet 10 lat. Prokurator wobec dwóch osób zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów oraz poręczenia majątkowego w wysokości 25 tys. złotych. Trzecia odbywa kare więzienia.

Policjanci ponownie apelują o rozwagę! Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkań jeżeli nie znamy celu ich wizyty. Jeśli pojawi się u nas przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdźmy telefonicznie, czy był do nas kierowany. Każdy, kto zetknie sie z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z Policją pod numerem alarmowym 997 lub 112. Źródło: KMP Poznań/Zdjęcie archiwalne