Poznań – „Łowcy cieni” zatrzymali szefa grupy, która wyłudziła 120 mln zł od przedsiębiorców z Polski i Szwecji – FILM

34-letniego Grzegorza H., lidera grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od przedsiębiorców w Szwecji i w Polsce zatrzymali tzw. „łowcy cieni” przy współpracy z Europolem i wydziałem do zwalczania cyberprzestępczości CBŚP. Mężczyzna był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, za liczne oszustwa, których dopuścił się w obu krajach. Łupem grupy padło 120 mln zł (250 mln szwedzkich koron). Jednocześnie w Szwecji miały miejsce zatrzymania innych członków tej międzynarodowej grupy.

Policjanci CBŚP po wielomiesięcznym rozpracowaniu prowadzonym przez Wydział do Zwalczania Cyberprzestępczości CBŚP, policję szwedzką i Europol ustalili, że poszukiwany ENA przez szwedzki wymiar sprawiedliwości Grzegorz H. ukrywa się w jednym z mieszkań budynku w Poznaniu. Rano „łowcy cieni” wraz z kolegami z Poznania weszli więc do mieszkania i zatrzymali mężczyznę, który nie stawiał oporu.

Grzegorz H. jest liderem zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Polsce i Szwecji, która trudni się oszustwami m.in. przy wykorzystaniu złośliwego oprogramowania. Rozbicie grupy przestępczej było wynikiem wielomiesięcznego śledztwa i działań operacyjnych policji szwedzkiej i polskiej. Jak ustalili do tej pory śledczy w wyniku działalności grupy wyłudzono ponad 250 milionów koron szwedzkich (120 milionów złotych).

Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania od 2015r. Pozyskane pieniądze z działalności przestępczej pozwalały mu na niekonwencjonalne metody ukrywania się i unikania odpowiedzialności karnej.

Obecnie Grzegorz H. czeka na procedurę ekstradycyjną do Szwecji.

Źródło: CBŚP/kom. Agnieszka Hamelusz