Poznań najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

Tak wynika z niezależnego rankingu przeprowadzonego przez dziennikarzy Gazety Wyborczej. W zestawieniu ekomiast Poznań znalazł się na 1. miejscu przed Warszawą i Gdańskiem.Tworząc ranking dziennikarze badali m.in. to, ile procent budżetu miasta przeznaczają na transport i zieleń, ile w nich jest parków i skwerów i jak wygląda segregacja odpadów. Pod lupę wzięli też politykę rowerową, w tym m.in. liczbę stacji roweru miejskiego oraz poziom zanieczyszczeń i programy związane z ograniczaniem smogu.

Dane, na których opierali się twórcy zestawienia, pochodziły z GUS, budżetów miast i raportów inspekcji ochrony środowiska. Informacje dotyczące dróg rowerowych pochodziły z serwisu wRower.pl, a te dotyczące budżetu obywatelskiego – ze strony Budzetyobywatelskie.pl. Dodatkowe punkty przyznawane były za liczbę mieszkańców, którzy popierają ograniczenie ruchu w centrum. W każdej z kategorii można było zdobyć od zera do maksymalnie do trzech punktów. Wynik Poznania jest bardzo równy: w żadnej z rubryk miasto nie dostało zera, najczęściej powtarzającym się wynikiem były 2 punkty.

doceniono-tez-rozwoj-sieci-tramwajowej,pic1,1016,115649,190396,show2

– Cieszy mnie ta pozycja – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – W zestawieniach prezentujących twarde dane Poznań zajmuje dobre pozycje i coraz częściej wygrywa z porównaniach z innymi miastami.

Maksymalną liczbę punktów miasto dostało za inwestycje w transport zbiorowy. Nic dziwnego – ruszyły przygotowania do budowy nowej trasy tramwajowej na Naramowice – więcej informacji można znaleźć na stworzonej specjalnie w tym celu stronie internetowej: www.tramwajnaramowice.pl. Sieci tramwajowe są remontowane w całym mieście – harmonogram remontów można znaleźć tutaj: https://www.ztm.poznan.pl/pl/aktualnosci/plan-remontow-torowo-sieciowych-na-2018-rok. Od czerwca ruszają też cztery linie kolei aglomeracyjnej.

Poznań ma jednak się czym pochwalić i w innych dziedzinach. Od 2018 roku prowadzi program KAWKA BIS (a wcześniej – program KAWKA). Dzięki niemu można ubiegać się o pieniądze na likwidację pieców i kotłów opalanych węglem. Można je zastąpić znacznie bardziej ekologicznym ciepłem pochodzącym z miejskiej sieci, z pomp ciepła albo z pieców opalanych gazem czy olejem opałowym. W 2018 roku na KAWKĘ BIS Poznań przeznaczył 2 mln zł. Szacuje się, że dzięki temu w uda się wyeliminować z powietrza aż 5 ton pyłów zawieszonych PM10 na rok i aż 3 kilogramy benzoalfapirenu rocznie.

Miasto uruchomiło też usługę Internetową  „Atmosfera dla Poznania”. Informuje ona mieszkańców o prognozowanej i bieżącej jakości powietrza. Dostępna jest na komputerach stacjonarnych i na urządzeniach mobilnych pod adresem: www.poznan.pl/powietrze. Dodatkowo Poznań prowadzi od 2009 roku program bezpłatnych badań termowizyjnych domów. Od pierwszej edycji akcji „Trzymaj ciepło” przebadano łącznie 4 184 budynki jednorodzinne i 165 kamienic.

Poznań dba o zrównoważony transport – zorganizowało i sfinansowało pięć cykli bezpłatnych szkoleń z ekologicznej jazdy samochodem. Wzięło w nich udział 1 750 kierowców, którzy uczyli się, jak kierować autem, by zużywać mniej paliwa i emitować mniej spalin. W mieście jest niemal 90 stacji roweru miejskiego, korzysta z nich prawie 100 tysięcy osób. W 2017 roku takie rowery wypożyczono 1,058 mln razy, a w systemie zarejestrowało się 41 tysięcy nowych użytkowników.

W mieście sadzi się więcej drzew i krzewów, niż się ich wycina. Tylko w 2017 roku magistrat wydał decyzje pozwalające na usunięcie 7,7 tysięcy drzew, ale nakazał posadzić ich aż 13,3 tysiąca. Trwają prace związane z budową parku Rataje – największego takiego założenia w Polsce po 1989 roku. Źródło: poznan.pl – Alicja Wesołowska/biuro prasowe