Poznań – Od 1 października zmiany w komunikacji na Ratajach

1 października zmieni się organizacja ruchu tramwajowego w rejonie Rataj, związana z remontem torowiska na Rondzie Starołęka. Prace podzielono na dwa etapy – pierwszy obejmie wymianę zwrotnic od strony ronda Rataje, drugi – od strony Żegrza i zostanie połączony z  naprawą torów na Górnym Tarasie Rataj. Całość remontu potrwa do końca miesiąca.

W związku z remontem zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego na Ratajach. Na stronie www.ztm.poznan.pl dostępny jest szczegółowy rozkład zmienionych tras tramwajowych.

1-16 października 2016

W czasie pierwszego etapu prac (wymiana zwrotnic od strony ronda Rataje) zmiany w ruchu tramwajowym obejmą przede wszystkim linie kursujące ul. Zamenhofa.

Aby ułatwić pasażerom z osiedli Dolnego Tarasu Rataj dojazd w inne rejony miasta, uruchomiona zostanie linia tramwajowa nr 24, która połączy dwa ronda: Starołęka i Rataje (wzmocnieniem tej linii będą kursujące ul. Zamenhofa  autobusy linii nr 74 i 84).

Zawieszone zostanie funkcjonowanie linii nr 19, natomiast tramwaje linii nr 20 będą kursowały we wszystkie dni tygodnia, przez cały dzień.

17-31 października 2016

Podczas drugiego etapu prac (wymiana zwrotnic od strony Żegrza oraz wymiana szyn i podkładów na odcinkach w najgorszym stanie technicznym z elementami trakcji) zmiany w transporcie publicznym związane są przede wszystkim z zamknięciem dla ruchu tramwajowego torowiska na Górnym Tarasie Rataj.

Tramwaje linii nr 1, 5, 17 i 201 będą kursowały zmienionymi trasami. Aby ułatwić przemieszczanie się w tym rejonie uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T1.

– Poznań systematycznie podnosi jakość transportu publicznego. Wyrazem tego jest m.in. dbałość o stan infrastruktury komunikacji zbiorowej – mówi Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. –  Prowadzone remonty i modernizacje mają poprawić bezpieczeństwo i niezawodność funkcjonowania komunikacji zbiorowej.

Zwrotnice, które będą wymieniane, są w złym stanie technicznym. Ich wymiana jest pilna i konieczna. Prace podzielono jednak na dwa etapy, co ułatwi pasażerom przemieszczanie się w tej części miasta.

W czasie pierwszego etapu, w dniach od 1 do 16 października, prowadzone będą prace  przy zwrotnicach od strony ronda Rataje; podczas drugiego, w dniach od 17 do 31 października – od strony ronda Żegrze.

– Prace będą polegały na wymianie zwrotnic i krzyżownic. Obniżymy płytę betonową oraz wymienimy zużyte elementy szyn- mówi Janusz Szawłowski, zastępca dyrektora naczelnego MPK Poznań. – Dodatkowo, w czasie drugiego etapu wymienione zostaną również szyny łukowe w kierunku ul. Starołęcka i ronda Żegrze. Ponadto, wykorzystując wyłączenie ruchu tramwajowego pomiędzy os. Lecha a Rondem Starołęka, dokonamy naprawy przejazdu przy ul. Kurlandzkiej. Wykonamy też prace sieciowe na Górnym Tarasie Rataj.

Biuro prasowe/ZTM/H. Bugajny