Poznań – UNIKATOWY MOTOCYKLISTA – PRĘDKOŚĆ ZABIJA!

Policjanci z Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu prowadzą projekt „UNICATOWY MOTOCYKLISTA”. Jest on skierowany do wszystkich motocyklistów miasta Poznania i powiatu poznańskiego.

Podstawowym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa motocyklistów na drogach powiatu poznańskiego. Przedsięwzięcie obejmuje prowadzenie zajęć profilaktycznych, które propagują bezpieczną jazdę, m.in. poprzez zachowanie zasady ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. Kolejnym czynnikiem istotnym z uwagi na bezpieczeństwo na drodze jest widoczność. W związku z powyższym funkcjonariusze poprzez organizowanie przedsięwzięć profilaktycznych propagują korzystanie z elementów odblaskowych podczas codziennej jazdy motocyklem. Zwiększają one widoczność na drodze, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa zarówno kierujących motocyklami, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

W celu poprawy bezpieczeństwa organizowane zostaną szkolenia dla motocyklistów mające na celu doskonalenie jazdy oraz kształtowanie kultury jazdy z poszanowaniem innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj ! Nawet najlepszy motocykl wyposażony w potężne wentylowane tarcze hamulcowe nie zatrzyma się w miejscu! Jadąc 100 km/h, niedoświadczony w jeździe motocyklista potrzebuje na zatrzymanie swojej maszyny ok 60 – 70 metrów! Ten sam niedoświadczony kierowca w aucie wciskając pedał hamulca w samochodzie zatrzyma się po 40 metrach!

Przy dużych prędkościach trudno jest również wykonać manewr omijania ! Za każdym niewidocznym fragmentem drogi może czyhać niebezpieczeństwo. Dlatego po drodze publicznej zawsze jedź z prędkością, jaką dyktuje granica widoczności, a nie granica przyczepności.

Kluczem do bezpiecznych zachowań na drogach może być tylko zrozumienie. Szybkość w momencie zaistnienia sytuacji ryzykownej ma decydujące znaczenie. Od niej zależy długość drogi zatrzymania i konsekwencje ewentualnego zdarzenia. Musimy także przestrzegać zasad ruchu drogowego i obowiązujących znaków drogowych.

Pamiętaj! Prędkość zabija!