Poznań z najniższym bezrobociem w kraju!

W Poznaniu piąty rok z rzędu jest najniższe bezrobocie w Polsce. Pod koniec grudnia 2016 r. stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski wyniosła 1,9%, w powiecie poznańskim 2,3%. Za Poznaniem znalazły się m.in. Warszawa, Wrocław czy Kraków.

Według Powiatowego Urzędu Pracy na koniec grudnia 2016 roku liczba bezrobotnych w Poznaniu wyniosła 6,6 tys. osób, czyli o 0,3 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Oznacza to, że bez pracy pozostaje 1,9% aktywnych zawodowo poznaniaków.

– Niski poziom bezrobocia daje się zauważyć w całym kraju, jednak w Poznaniu jest on rekordowo niski. Poznań cechuje się silną, urozmaiconą gospodarką z przewagą działalności usługowej. To silny ośrodek akademicki, co przekłada się na obecność dobrze wykwalifikowanych pracowników różnych specjalności, stąd duże zainteresowanie także inwestorów zewnętrznych. Na wysoki poziom przedsiębiorczości wpływa pozytywnie wiele dobrze funkcjonujących lokalnych mikro, małych i średnich firm, które są aktywnie wspierane przez Miasto – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UMP.

Pod koniec grudnia 2016 roku Powiatowy Urząd Pracy proponował 908 miejsc pracy w Poznaniu. Na 1 ofertę przypadało wówczas 9 osób poszukujących zatrudnienia.

W 2016 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,4 tys. osób. Jednocześnie liczba dostępnych w ciągu całego roku ofert pracy zwiększyła się o 14%. Zwolnień grupowych obejmujących 0,7 tys. pracowników dokonało 30 zakładów pracy. Nadal najwięcej bezrobotnych posiada wykształcenie co najwyżej gimnazjalne lub wyższe.

Stopa bezrobocia w Poznaniu była najniższą wśród wszystkich powiatów w kraju – taki stan utrzymuje się od czerwca 2012 roku. Wśród największych miast w Polsce, na kolejnych miejscach znalazły się m.in.: Warszawa (2,8%), Wrocław (2,8%), Katowice (2,8%), a następnie Gdańsk (3,6%) i Kraków (3,6%). Najwyższy poziom bezrobocia wśród największych miast utrzymuje się w Łodzi (7,9%).

Miasto Poznań/Biuro Prasowe/Daria Pertek/