Poznań – Znajdź groby bliskich dzięki internetowej wyszukiwarce oraz aplikacji na smartfony!

To narzędzie niezbędne tym, którzy chcieliby odwiedzić czyjś grób na jednym z poznańskich cmentarzy, ale nie wiedzą, jak go znaleźć. Wystarczy znać imię i nazwisko poszukiwanej osoby, by po wpisaniu go w wyszukiwarkę dowiedzieć się, w której nekropolii należy go szukać.

Aplikacja jest bardzo przydatna, bowiem pozwala odnaleźć mogiłę także wtedy, gdy nie mamy żadnych dodatkowych danych, czyli daty pochówku i nazwy cmentarza. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza dla osób nie mieszkających na stałe w Poznaniu, które raz na kilka lat odwiedzają pochowanych tu bliskich.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę – znajduje się pod tym adresem: http://www.poznan.pl/mim/necropolis/ – posiadanych danych w systemie pojawiają się informacje, na jakim cmentarzu i w którym jego sektorze znajduje się poszukiwany grób. Można także zobaczyć i wydrukować plan dojścia do danego miejsca oraz sprawdzić rozkład jazdy autobusów i tramwajów zatrzymujących się w pobliżu cmentarzy.

Dane i zasoby publikowanej w portalu miejskim wyszukiwarki mogił są także dostępne na urządzeniach mobilnych, w dwóch aplikacjach przeznaczonych dla systemu operacyjnego Android. Można je pobrać z platformy Google Play: http://www.poznan.pl/mim/necropolis/urzadzenia-mobilne,p,1943,23942.html

Podobnie jak w przypadku innych zasobów i usług portalu miejskiego, również dla wyszukiwarki mogił i jej danych  przygotowano otwarte API, które może być wykorzystywane przez zewnętrznych dostawców usług i aplikacji.

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Miasta Poznania przy współpracy Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, „Universum” Spółdzielni Pracy oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Lilia Łada/biuro prasowe