Poznań/Międzychód – „Łowcy cieni” zatrzymali poszukiwanego listem gończym za legalizację kradzionych „TIRów”

Policjanci CBŚP z Warszawy i Łodzi zatrzymali poszukiwanego listem gończym 47-letniego Mariusza Ch. Mężczyzna podejrzany jest m.in. o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się legalizacją kradzionych zestawów ciągników siodłowych. Ukrywał się w Kwiliczu (Wielkopolska), posługując się fałszywymi danymi. Najbliższe trzy miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

Dzięki doskonałej współpracy łódzkich i warszawskich funkcjonariuszy CBŚP w miejscowości Kwilcz, (pow. międzychodzki) został  zatrzymany członek zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzewany o paserstwo mienia znacznej wartości. Mężczyzna od kilkunastu miesięcy ukrywał się przed organami ścigania, posługując się w tym czasie sfingowanymi danymi. W trakcie zatrzymania Mariusz Ch. miał przy sobie fałszywe dokumenty.

Policjanci CBŚP ustalili, że poszukiwany kierował zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się legalizacją kradzionych na terenie Niemiec ciągników siodłowych z naczepami. Skradzione zestawy pojazdów przemycano do Polski, gdzie przebijano numery VIN pojazdów. Grupa ingerowała w pola numerowe przerabiając w ten sposób cechy identyfikacyjne. Następnie te same pojazdy trafiały do Niemiec, stamtąd do Afryki i Polski, a także za wschodnią granicę.

Mariusz Ch. po zarzutach został przewieziony do aresztu, gdzie będzie oczekiwał na dalszy tok sprawy.

Funkcjonariusze ustalili, że w niespełna rok przestępczej działalności grupa brała udział w kradzieży i legalizacji ok. 50 – 60 ciągników siodłowych wraz z naczepami. Policjanci odzyskali mienie wartości ponad 5 mln zł.

Dotychczas, w tej sprawie zatrzymano łącznie 11 osób, którym przedstawiono 22 zarzuty, w tym 4 zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i jeden zarzut kierowania grupą. 2 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Sprawę nadzoruje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

To nie koniec zatrzymań – zapowiadają policjanci i prokuratorzy.

Źródło: CBŚP