Poznań/Zielona Góra – Fikcyjne kradzieże pojazdów i prawdziwe „dziuple” samochodowe

Policjanci z Poznania zatrzymali 7 osób podejrzanych o paserstwo i fałszywe zawiadomienie o kradzieży pojazdu. W trakcie realizacji tej sprawy, zabezpieczono samochody osobowe, campery, minikoparki z przerobionymi cechami identyfikacyjnymi. Teraz o wymiarze kary zadecyduje sąd.

11

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu i z Komisariatu w Luboniu zatrzymali 28 lipca br. 5 osób, które maja związek z przestępczością samochodową. Cała historia zaczęła się od zgłoszenia kradzieży samochodu marki Renault Clio w Luboniu. Kryminalni z Lubonia i KWP w Poznaniu zaczęli wyjaśniać okoliczności tej kradzieży. W ramach prowadzonych czynności pojawiły się wątpliwości, czy do przestępstwa faktycznie doszło. Ostatecznie już rozmontowany samochód odnalazł się w Zielonej Górze.

16

Policjanci razem z biegłym z dziedziny mechanoskopii, sprawdzili na terenie Zielonej Góry trzy lokalizacje. Na terenie jednej z firm, funkcjonariusze zabezpieczyli części z wcześniej utraconego pojazdu. Będąc na miejscu biegły wskazał ponadto szereg części i elementów karoserii od skradzionego we Francji Renault Twingo. Dokładne przeszukanie terenu firmy pozwoliło odnaleźć 5 samochodów osobowych, dwa kampery i dwie minikoparki, a także skuter wodny. Wszystkie te pojazdy według wstępnej oceny, posiadały przerobione cechy identyfikacyjne. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli szereg tablic rejestracyjnych, tabliczek znamionowych oraz wyciętych numerów VIN. Szczegółowym oględzinom zostanie poddanych również 20 silników samochodowych. 5 i 23 sierpnia policjanci zatrzymali właścicieli dwóch firm, którzy ze sobą współpracowali, na terenie których zabezpieczono wszystkie te pojazdy.

19

Wobec 5 osób Prokuratura Rejonowa Poznań Wilda zastosowała policyjne dozory. Natomiast mężczyźni zatrzymani w sierpniu trafili na wniosek Prokuratury do tymczasowego 3 miesięcznego aresztu. W zależności od kwalifikacji podejrzanym może grozić nawet do 10 lat więzienia. Z uwagi na skalę sprawy oraz jej rozwojowy charakter, postępowanie przejął Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP w Poznaniu.

12a

Źródło: KWP w Poznaniu