Przeładowane pojazdy zagrażają naszemu bezpieczeństwu

Po świątecznej majówce na drogi wyjechały busy „klasy ciężkiej”, które były nawet o sto procent przeładowane i stwarzały realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

20190509_01 20190509_02

Przeładowany pojazd to zwiększone ryzyko utraty stabilności na zakrętach, zwiększona możliwość pęknięcia opon i przede wszystkim zwiększona długość drogi hamowania.

Kontrola przeprowadzona 8 maja przez inspektorów transportu drogowego z Kalisza na punkcie wagowym w Łęce Opatowskiej na drodze krajowej numer 11 potwierdziła panującą w Polsce tendencję do wożenia ciężkiego ładunku przeładowanymi pojazdami o nominalnej mniejszej ładowności. Dopuszczalna masa całkowita przeładowanego meblami iveco wynosiła 3,5 tony, a waga pokazała aż 7,5 tony, czyli ponad sto procent więcej niż mógł ważyć.

W tym samym dniu inspektorzy z oddziału kaliskiego inspekcji zważyli w sumie 7 busów, z których cztery przekraczały normy w znaczący sposób. Kierowców przeładowanych pojazdów ukarano mandatami karnymi w wysokości po 500 złotych. Żeby móc kontynuować dalszą jazdę, szoferzy musieli zorganizować przeładunek nadwyżki wiezionych towarów.

źródło: witdpoznan.pl