Rawicz – 13-latka zatruła się tlenkiem węgla z gazowego podgrzewacza wody w łazience!!

13-letnia dziewczynka, przebywając w łazience najprawdopodobniej podtruła się tlenkiem węgla. Dyżurny rawickiej komendy powiatowej PSP w piątek 6 stycznia 2017 r. przed godz. 22.00 został poinformowany przez dyspozytora medycznego o konieczności interwencji strażaków w jednym z bloków przy ul. Sucharskiego w Rawiczu.

Po przyjeździe pod wskazany adres strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy dziewczynce, a także zbadali skład powietrza w mieszkaniu.

Specjalne urządzenie pomiarowe wskazało obecność śmiertelnie niebezpiecznego czadu. Należy dodać, że w łazience znajdował się gazowy podgrzewacz wody.

Po kilkunastu minutach poszkodowana została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który zabrał ją do szpitala. Przypomnijmy, że dwa dni wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w podbojanowskim Gołaszynie. Tam tlenek węgla zaatakował 17-letnią dziewczynę.

Pamiętajmy o zapewnieniu właściwej wentylacji pomieszczeń, użytkowaniu tylko sprawnych urządzeń i instalacji grzewczych (Ich stan techniczny należy okresowo poddawać przeglądom).

Gdy pojawią się objawy mogące sugerować podtruwanie tlenkiem węgla (zawroty głowy, nudności, przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, itd.) w pierwszej kolejności należy przwietrzyć mieszkanie (otwarcie okien i drzwi), ewakuować osobę poszkodowaną w miejsce bezpieczne, wezwać służby ratunkowe (pogotowie i straż pożarną),sprawować opiekę nad osobą podtrutą i być gotowym do przeprowadzenia zewnętrznego masażu serca i sztucznego oddychania na wypadek ustania czynności życiowych.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Skrzypczak – oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Rawiczu