Skradzione pojazdy odnaleziono w Międzychodzie, Pleszewie i Kaliszu – Policjanci z Wielkopolski w operacji „CARS”

Policjanci z Wielkopolski brali udział w ogólnoeuropejskiej akcji „CARS”. Jej główną ideą było ściganie osób powiązanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi zajmującymi się kradzieżami samochodów na terenie całej Europy. Policjanci skontrolowali wiele miejsc, tysiące aut i innych pojazdów. Odnaleźli kradzione samochody oraz zabezpieczyli setki podzespołów i części.
Kilka dni temu policjanci z Wielkopolski, tak jak funkcjonariusze policji wielu europejskich krajów uczestniczyli w akcji CARS. Podczas masowych kontroli wytypowanych warsztatów, firm i magazynów zabezpieczyli setki części samochodowych pochodzących z kradzieży.

Między innymi policjanci z Pleszewa odnaleźli samochód ciężarowy volvo kradziony w Szwecji. Funkcjonariusze z Międzychodu odzyskali osobową toyotę skradzioną w Danii, a kryminalni z Kalisza zabezpieczyli quada skradzionego w Polsce. W związku z tymi realizacjami zostało zatrzymanych kilkadziesiąt osób podejrzanych o różne przestępstwa kryminalne.

Za koordynację i przebieg działań na szczeblu krajowym odpowiadał Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Przeprowadzone działania, do udziału w których zostali zaproszeni również funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Służby Celnej, pozwoliły na odzyskanie szeregu pojazdów osobowych, maszyn rolniczych ( w tym m. in. 11 traktorów), motocykli oraz narzędzi, utraconych w wyniku przestępstw zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i Polski. Zabezpieczono setki części samochodowych pochodzących z rozbiórki skradzionych aut. W chwili obecnej trwa szacowanie wartości odzyskanego mienia. Po wykonaniu niezbędnych czynności odzyskane pojazdy i przedmioty powrócą do prawowitych właścicieli. W trakcie akcji zatrzymano kilkanaście osób zamieszanych w nielegalny proceder. Ostatecznie dane będą się zmieniać, bowiem wiele z rozpoczętych w trakcie działań spraw ma charakter rozwojowy.

W operacji „CARS”, na terenie Słowacji oraz Hiszpanii, uczestniczyli również eksperci z zakresu techniki kryminalistycznej, działający w tzw. „Europol Flying Squad on Motor Vehicle Crimes”. Jest to pilotażowy projekt, którego liderem jest polski Instytut Badawczy – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, realizowany w ramach Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciw Zagrożeniom Przestępczością EMPACT OPC.

W tegorocznej edycji działań uczestniczyli przedstawiciele organów ścigania z 27 państw europejskich. Działania były bezpośrednio wspierane przez instytucje o charakterze unijnym oraz międzynarodowym (EUROPOL, INTERPOL, FRONTEX, TISPOL).

Źródło: KMP Kalisz