Środa Wielkopolska – Uwaga nowa metoda okradania starszych osób! Wczoraj w ten sposób okradziono 77-letnią seniorkę

4 stycznia na terenie Środy nieznany mężczyzna podszywając się za pracownika energetyki – pod pretekstem zwrotu nadpłaconych rachunków za prąd – dostał się do mieszkania 77-letniej seniorki i okradł ją. Policjanci ponawiają apel o niewpuszczanie nieznajomych osób do domu i zgłaszanie podejrzanych sytuacji pod numerem 997. Takie zawiadomienia obywateli mogą pomóc w szybkim zatrzymaniu złodziei.
Po południu 4 stycznia 2017 roku policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży pieniędzy. Do incydentu doszło w centrum miasta. Okazało się, że do drzwi jednej z mieszkanek Środy zapukał mężczyzn, który poinformował, że jest pracownikiem energetyki. Oświadczył, że firma przysłała go, by przekazał średziance nadpłacone pieniądze za energię elektryczną – w wysokości 90 zł.
77-latka wpuściła mężczyznę do domu i poszła do szafki, by wydać resztę z 200 złotowego banknotu, którego posiadanie deklarował przybysz. Mężczyzna rozłożył na stole dowody wpłat i poprosił o długopis, by wypisać dokumenty. Gdy seniorka poszła do kuchni po coś do pisania nieproszony gość natychmiast ulotnił się wraz z pieniędzmi emerytki.
Policjanci ustalili, że sprawca kradzieży wyglądał na około 50 lat, miał ok. 180 wzrostu i krótkie szpakowate włosy. Wszystko wskazuje na to, że krótko przed kradzieżą obserwował seniorkę, gdy wracała z zakupami do domu.
Funkcjonariusze ponawiają apel o zachowanie pełnej ostrożności podczas kontaktów z osobami nieznajomymi oraz niewpuszczanie takich ludzi do domu. W sytuacji przybycia do naszego mieszkania pracownika jakieś firmy należy poprosić o okazanie legitymacji, a ponadto policjanci polecają zadzwonić do siedziby firmy, by upewnić się, że przybysz jest pracownikiem energetyki, wodociągów, poczty, spółdzielni, pomocy społecznej, czy innej instytucji. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacji transakcji gotówkowych – wszelkiego rodzaju zwrotu pieniędzy czy nadpłat, wypłat środków czy zasiłków, albo rozmiany pieniędzy na drobniejsze banknoty. Tak działają oszuści, którzy chcą poznać miejsca, gdzie trzymamy pieniądze w domu.
Bądź czujny! Nie daj się oszukać! Oszuści nie mają sentymentów, że kradną seniorom ich ciężko uzbierane oszczędności. Wykorzystują ich wiek i ufność do ludzi!