Szamotuły – Pożar domu w gminie Wronki! 36 strażaków walczyło z ogniem przez ponad 3 godziny! ZDJĘCIA

7 lutego 2017 roku o godzinie 15.44 dyspozytor SKKP w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Stare Miasto w gminie Wronki. Zadysponowano 4 samochody pożarnicze z JRG PSP w Szamotułach oraz 5 z Ochotniczych Straży Pożarnych. Powiadomiono również Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policję i Pogotowie Energetyczne.

Po przyjeździe na miejsce zastano pożar w pokoju na poddaszu, jedna osoba opuściła mieszkanie sama przed przybyciem JOP, mężczyzna w wieku 95 lat znajdował się wewnątrz budynku w pokoju na parterze (leżący w łóżku, nie porusza się samodzielnie). Osoby z pozostałych trzech mieszkań opuściły budynek (czworak).

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, ewakuowali mężczyznę z parteru mieszkania, podali dwa prądy gaśnicze (jeden z zewnątrz, drugi wprowadzony schodami wewnątrz mieszkania) i ugasili pożar, przewietrzyli mieszkanie, sprawdzili poddasza nad wszystkimi mieszkaniami kamerą termowizyjną w celu wykluczenia potencjalnych ognisk pożaru, użyli detektora wielogazowego aby zbadać obecność CO. Następnie wyniesiono nadpalone wyposażenie pokoju.

Na miejsce akcji przybył Zastępca  Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach, Dowódca JRG oraz Zastępca Dowódcy JRG. Obecna była też pani inspektor ds. mieszkaniowych UMiG Wronki –  udostępniono świetlicę wiejską dla poszkodowanych w pożarze.

W trwających 3 godziny działaniach udział brało 36 ratowników PSP i OSP.

W ramach profilaktyki przeciwpożarowej mieszkańcom budynku wręczono ulotki kampanii ,,Czad i ogień-obudź czujność”. Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Przemysław Chojan