Szamotuły – Pożar kamienicy we Wronkach

W czwartek 10 listopada o godz. 11.51 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze mieszkania na Rynku w miejscowości Wronki.
Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował cztery zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, jeden zastęp OSP Amica, dwa zastępy OSP Wronki oraz powiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego, Policje i Pogotowie Energetyczne.

612p1140712a
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar pomieszczenia socjalnego na pierwszym piętrze w budynku kamienicy.
Podczas przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że jedna osoba została uwięziona w zadymionym mieszkaniu na drugim piętrze. Na parterze znajdowały się pomieszczenia handlowo – usługowe oraz bank, natomiast na dziedzińcu kamienicy znajdowała się restauracja. Goście i personel restauracji opuścili obiekt przed przybyciem SP.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu do budynku w aparatach ODO w celu ewakuacji osoby uwięzionej w mieszkaniu, podaniu prądu gaśniczego w natarciu na palące się wyposażenia lokalu socjalnego, oddymieniu i przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu pomieszczeń za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia innych zarzewi ognia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu ZRM (została przewieziona do szpitala).

wronki straż pożarna
Spaleniu uległo wyposażenie pomieszczenia socjalnego, zniszczony został częściowo strop oraz instalacja elektryczna.
Straty wyniosły 50 tys., natomiast uratowano mienie o wartości 1 mln.

612p1140715a
W działaniach ratowniczych brało udział 7 zastępów (28 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, ZRM, Policja, Straż Miejska oraz Pogotowie Energetyczne.