Wagarowiczu uważaj – Policja czeka na Ciebie…

odznaka wlkp21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Popularnie obchodzony jest on przez młodzież jako „ Dzień wagarowicza”. Wzorem lat ubiegłych  wielkopolscy policjanci w najbliższe dni przeprowadzą działania prewencyjne mające na celu utrzymanie ładu i porządku publicznego. Mundurowi wskazują, że tego właśnie dnia młodzież najczęściej planuje wagary, a podczas ucieczki ze szkoły włóczy się, spożywa alkohol czy eksperymentuje ze środkami odurzającymi.

Pierwszy dzień wiosny ma swoją tradycję. Z pewnością wiąże się z nią topienie marzanny, ale nie brakuje też uczniów, którzy ten dzień planują spędzić na wagarach.

Warto tu przypomnieć, że zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, wagarowanie jest przejawem demoralizacji, podobnie jak picie alkoholu czy palenie papierosów. A takich zachowań podczas ucieczek z lekcji nie brakuje. Policjanci będą kontrolować ulubione miejsca młodzieżowej „blauki”. Pod lupę zostanę również wzięte punkty, w których kupić można alkohol. Sprawdzenia będą miały na celu ujawnienie niesolidnych ekspedientów, którzy sprzedawać będą wyskokowe trunki osobom niepełnoletnim.

Działania, które prowadzone przez wielkopolskich policjantów, będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny czyli nastawiony na zapobieżenie popełnianiu przez młodzież przestępstw i wykroczeń.

Źródło: KPP Środa Wlkp.