Wągrowiec – Zarekwirowano kontrabandę sprzedawaną na targowiskach! Handlarzowi grozi do 3 lat za kratkami

Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu zabezpieczyli kilkaset paczek papierosów, a także kilka litrów alkoholu nie opatrzonych polskimi znakami akcyzy. Towar oferowany był przez handlarzy na targowisku w Gołańczy.

dsc01116

Średnia cena papierosów sięga około 15 złotych za paczkę, stąd niektórzy decydują się na ich zakup z nielegalnego źródła. Pomimo niedawnych informacji o kilkudziesięciu przypadkach zatruć alkoholem na terenie Ukrainy i październikowych ostrzeżeń wydanych przez służby celne, znajdują się osoby zdecydowane na zakup tego alkoholu. Chęć zaoszczędzenia kilku złotych przez osoby uzależnione od nałogów, skłania innych do wykorzystania tej sytuacji i dorobienia się poprzez przestępcze działanie.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego wągrowieckiej jednostki skutecznie zapobiegają tego typu działaniom. W środę 18 stycznia zatrzymali mieszkańca powiatu nakielskiego. Mężczyzna wraz z małżonką na terenie targowiska miał oferować pochodzące zza wschodniej granicy papierosy i alkohol, a różnice z tytułu nieopłacenia cła, podatku akcyzowego i podatku VAT potraktować jako swoje wynagrodzenie. Policjanci zabezpieczyli przy parze łącznie 7800 sztuk papierosów różnych marek, a także 6 plastikowych butelek z alkoholem. Wyroby te nie były opatrzone polskimi znakami akcyzy.

Na podstawie wyliczeń Izby Celnej ustalono, że straty na jakie narażony został Skarb Państwa wynoszą blisko 10 tysięcy złotych. W sprawie wszczęto postępowanie, zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzut przechowywania wyrobów nie opatrzonych polskimi znakami akcyzy. Grozi za to wysoka grzywna, a nawet kara 3 lat pozbawienia wolności. Źródło: KPP Wągrowiec