Wolne Tory mają być wizytówką Poznania! Teraz ruch leży po stronie Rady Miasta!

Wolne Tory mają być wizytówką Poznania. Zgodnie z koncepcją, mają tam powstać nowoczesne osiedla mieszkalne i biurowce. Prace nad uporządkowaniem tego terenu trwają. Wkrótce do Rady Miasta Poznania trafi uchwała w sprawie przystąpienia do prac nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Wolnych Torów. 

Uporządkowanie Wolnych Torów to jeden z priorytetów prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który już na początku swojej kadencji rozpoczął intensywne działania w tym kierunku. W 2015 roku Miasto Poznań we współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi ogłosiły konkurs na koncepcję zagospodarowania liczącego 130 hektarów terenu, położonego w centrum Poznania, pomiędzy ul. Hetmańską a Matyi. Obecnie pracuje nad tym powołany przez prezydenta Poznania międzywydziałowy Zespół ds. terenu Wolnych Torów. Równolegle swoje prace analityczne i koncepcyjne prowadzi Miejska Pracownia Urbanistyczna.

– Te analizy pozwoliły nam potwierdzić zgodność przewidywanych dla tego obszaru rozwiązań ze studium zagospodarowania przestrzennego – mówi Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. – Obecnie Miejska Pracownia Urbanistyczna jest na ostatnim etapie opiniowania uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego Wolne Tory w Poznaniu m.in. z poszczególnymi radami osiedli. Z chwilą, gdy te opinie uzyskamy, uchwała trafi na sesję. Przewidujemy, że będzie to marzec lub kwiecień tego roku.

Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wolne Tory” pozwoli na spójne zagospodarowanie tego terenu i stworzenie tam nowej, atrakcyjnej i wielofunkcyjnej dzielnicy miasta, łączącej i integrującej zarówno funkcjonalnie, jak i przestrzennie Łazarz oraz Wildę. Źródło: Miasto Poznań/Biuro Prasowe/Joanna Żabierek