Wolsztyn – Oszustwo internetowe – Wirtualny ciągnik, realna strata 60 000 złotych

Mieszkaniec gminy Przemęt chcący kupić ciągnik rolniczy i ładowacz padł ofiarą internetowego oszusta. Przestępca, którego szuka policja naraził go na niemal 60.000 złotych strat. Za czyn, którego się dopuścił może zostać ukarany nawet ośmioletnim pozbawieniem wolności …

03.10.2016r. do tut. KPP  zgłosił się mieszkaniec gm. Przemęt informując o oszustwie popełnionym na jej szkodę. Jak ustalono, mężczyzna kilka dni wcześniej na portalu aukcyjnym znalazł ofertę sprzedaży ciągnika rolniczego New Holland z ładowaczem czołowym, którą był zainteresowany. Po rozmowie telefonicznej ze sprzedającym, dowiedział się, że zestaw znajduje się na terenie Hiszpanii. Jak wynikało z dalszych wyjaśnień rozmówcy pojazd jest gotowy do sprowadzenia, jednakże warunkiem wyjazdu po niego jest wpłata 14 tysięcy złotych zaliczki. Mężczyzna przystał na ten warunek i na wskazane konto przelał żądaną kwotę. Zgodnie z umową ciągnik miał trafić do nowego właściciela już kilka dni później.
Po pewnym czasie import pojazdu zaczął się komplikować. Sprzedawca zadzwonił do kupującego informując go, że został zatrzymany na granicy hiszpańsko – francuskiej przez tamtejszą policję gospodarczą i musi wpłacić pełną kwotę za ciągnik. W przeciwnym wypadku nie będzie mógł przyjechać z nim do Polski. Kupujący przelał na jego konto kolejnych kilkadziesiąt tysięcy i oczekiwał na dostarczenie zamówionego ciągnika. Od tej jednak pory sprzedawca okazał się nieosiągalny przez telefon, nie odpowiadał także na korespondencję mailową. Pomimo wielokrotnych prób mężczyźnie nie udało się skontaktować ze sprzedawcą, wtedy postanowił zgłosić, że został oszukany. Konsekwencją działania sprawcy była strata około 58.000 złotych.
Okoliczności sprawy wyjaśnia KPP w Wolsztynie. Sprawcy grozi do 8 lat więzienia.
Policjanci apelują, aby w podobnych przypadkach zachować daleko idącą ostrożność oraz rozwagę i pod żadnym pozorem nie kupować rzeczy, których nie możemy zobaczyć i sprawdzić. Pozwoli to na uniknięcie lub ograniczenie strat, które jak wynika z powyższego zdarzenia mogą być naprawdę wysokie.

One thought on “Wolsztyn – Oszustwo internetowe – Wirtualny ciągnik, realna strata 60 000 złotych

Możliwość komentowania została wyłączona.