Wolsztyn – Zatrzymany pijany kierowca chciał przekupić Policjantów

Przedstawieniem zarzutów dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu i wręczenia korzyści majątkowej zakończyła się kontrola drogowa policjantów wolsztyńskiej drogówki. Zatrzymany do niej kierowca samochodu dostawczego po badaniu alkotestem wręczył policjantom po 200 dolarów za odstąpienie od dalszych czynności. Łapówka miała być sposobem na uniknięcie kary, a w konsekwencji uczyniła ją znacząco wyższą.

18 marca br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie zatrzymali do rutynowej kontroli dostawczego Mercedesa, kierowanego przez 54-letniego obywatela Ukrainy. Podczas podjętych czynności policjanci sprawdzili między innymi trzeźwość kierowcy, którego zachowanie dawało podstawę do podejrzeń, że znajduje się pod wpływem alkoholu. Podejrzenia stróżów prawa okazały się uzasadnione, ponieważ urządzenie wskazało 1,26 promila w wydychanym powietrzu.

Kolejne czynności jakie policjanci podjęli wobec kierowcy, w tym udaremnienie dalszej jazdy, nie znalazły zrozumienia w oczach obcokrajowca. Mężczyzna próbował wpłynąć na policjantów, by ci odstąpili od swoich powinności. Ponieważ nie osiągnął pożądanego skutku zaproponował po 200 dolarów w zamian za odstąpienie od kontroli. Chwilę później dołożył kolejne 300 dolarów.

Próba nakłonienia stróżów prawa do wzięcia łapówki zakończyła się dla niego osadzeniem w policyjnym areszcie, a następnie przedstawieniem zarzutów.
Kilkadziesiąt godzin później wobec mężczyzny zastosowano dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Za przestępstwa, których się dopuścił grozi mu kara nawet 10 lat więzienia.

Źródło: KPP Wolsztyn