Wolsztyn112 – „Mój dom to moja twierdza!” Ale czy na pewno?

Pożar na ulicy Konopnickiej! Trzy poszkodowane osoby zostały karetkami przewiezione do szpitala: mężczyzna (prawdopodobnie z płonącego mieszkania) oraz matka z dzieckiem z mieszkania znajdującego się kondygnację powyżej z podejrzeniem zatrucia dymem. (Wolsztyn 23 listopada
2016r.).

wolsztyn pożar

Sobotnia kąpiel 58-letniego mężczyzny zakończyła się śmiercią… Sobota wieczór mężczyzna – mąż, ojciec, dziadek, zamknął się w łazience by się wykąpać. Gdy przez dłuższy czas mężczyzna nie wychodził z łazienki, rodzina próbowała bezskutecznie nawiązać kontakt z zamkniętym w łazience mężczyzną, próba sforsowania drzwi zakończyła się urwaniem klamki. Po przyjeździe na miejsce strażacy wyłamali drzwi do łazienki. Niestety i tym razem na pomoc dla 58-latka było już za późno… (Opalenica, 12.11.2016r.)

Straż Pożarna blok pogotowie

Podoficer Dyżurny otrzymał informacje od Dyżurnego Komisariatu Policji o zadymieniu w budynku mieszkalnym.Niezwłocznie do działań zostały zadysponowane cztery zastępy z Straży Pożarnej, a po dojeździe na miejsce okazało się, że w budynku panuje zadymienie powstałe z pieca ogrzewającego dom. Podczas prowadzenia przeszukania ujawniono ciało mężczyzny. Znajdujący się na miejscu ratownik Zespołu Ratownictwa Medycznego stwierdził brak czynności życiowych u poszkodowanego… (Trzcianka 17.11.2016r.)

czad trzcianka

Nadal czujesz się bezpiecznie w swoim domu/mieszkaniu?

Abyś w swoim domu był bezpieczny Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie przygotowała, poradnik w formie listy kontrolnej. Ma ona na celu zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z tlenkiem węgla zwany potocznie „czadem” a przede wszystkim zminimalizować ryzyko zatrucia.

Najwięcej, bo ponad 80% wszystkich przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie czujemy się najbezpieczniej. Zmniejszenie tego tragicznego żniwa stanowi bardzo trudne wyzwanie, gdyż budynki mieszkalne pozostają praktycznie poza nadzorem administracyjno-kontrolnym służb publicznych.

Straż Pożarna jest najszybciej reagującą służbą, jednak to twoje działania są najskuteczniejsze. Nasze działania mają na miejscu promowanie zainstalowania w domu przynajmniej jednej czujki dymu optymalnie jednej w każdym pomieszczeniu. W przypadku występowania urządzeń gazowych także czujki tlenku węgla. Minimum jednej w pomieszczeniu z takim urządzeniem.

Działania prewencyjne są najbardziej skuteczną formą zabezpieczenia się przed zatruciem i pożarem. W przypadku zatrucia tlenkiem węgla tylko profilaktyka zapewni Ci bezpieczeństwo.

psp pwl

Ciąg dalszy nastąpi…