Wolsztyn112 – O KROK OD TRAGEDII: Z naczepy ciężarówki spadła bryła lodu wprost na jadące z tyłu auto! Ruszyły kontrole „TIR-ów”

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie otrzymali w ostatnich dniach kilka zgłoszeń dotyczących uszkodzeń samochodów powstałych na skutek  brył lodu spadających z dachów innych pojazdów. Chłodne noce sprawiają jednak, że na dachach samochodów, szczególnie ciężarówek powstaje warstwa lodu, która jeśli nie zostaje zdjęta przed wyjazdem powoduje ogromne niebezpieczeństwo dla użytkowników dróg. Aby zminimalizować tego typu zagrożenia policjanci wolsztyńskiej drogówki podczas kontroli sprawdzają nie tylko dokumenty i stan trzeźwości kierujących ale również  dachy pojazdów i naczep…

W kończącym się tygodniu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli pojazdów, a szczególnie pojazdów ciężarowych sprawdzają w jakim stopniu kierowcy utrzymują swoje auta, by móc bezpiecznie poruszać się nimi po drogach. Jak pokazuje praktyka minionych kilku tygodni olbrzymim zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego jest lód zalegający na dachach aut ciężarowych oraz plandekach ich naczep. Zagrożenie wzrasta, gdy kierowca porusza się z nadmierną prędkością lub gwałtownie hamuje. Wtedy śnieg i lód odrywają się spadając na pojazd jadący za ciężarówką. Skutki bywają bardzo poważne, bo kierowca auta na które spada tafla lodu najczęściej traci panowanie nad pojazdem, co może przełożyć się na spowodowanie wypadku bądź kolizji. W tych okolicznościach samo uszkodzenie pojazdu – choć bardzo istotne – jest najmniejszą dolegliwością, w grę wchodzi bowiem zagrożenie zdrowia i życia uczestników zdarzenia.
Zdarzenia, o których mowa miały miejsce między innymi na drodze pomiędzy Starym Widzimiem, a Wolsztynem (20 stycznia). Przekazane zgłoszenie dotyczyło tzw. TIR-a. W tym jednak przypadku zgłaszająca zdołała uniknąć zagrożenia utrzymując bezpieczną odległość od poprzedzającego ją pojazdu. Mniej szczęścia miał mieszkaniec Wolsztyna jadący w ubiegłą środę (18 stycznia) autostradą A2. Z jadącego przed nim ciężarowego Mercedesa spadła bryła lodu wybijając przednią szybę w jego aucie. Szczęśliwie mężczyzna opanował pojazd i nie doszło do kolizji bądź wypadku.

Policja przypomina, iż art. 66 Prawa o ruchu drogowym nakłada na kierującego obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowcy nie stosujący się do tego przepisu muszą liczyć się z sankcją w postaci mandatu karnego.