Wolsztyn112 – Oficjalna informacja i zdjęcia Staży Pożarnej wczorajszego pożaru mieszkania

W dniu 23 listopada 2016 roku przed godziną 18.00 doszło do bardzo groźnego pożaru mieszkania na 3 piętrze budynku wielorodzinnym w Wolsztynie.  

Do pożaru zadysponowano samochody gaśnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej  w Wolsztynie , jednostek OSP z Siedlca, Kębłowa, Obry i Świętna. Do zdarzenia zadysponowano również dwa podnośniki hydrauliczne z JRG w Wolsztynie i Grodzisku Wlkp.

20161123_07

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu zastano płomienie wydobywające się z okien i drzwi mieszkania w którym miał miejsce pożar. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu strażaków klatką schodową na trzecie piętro Nie było możliwości sprawdzenia mieszkań na czwartym piętrze. Równocześnie prowadzono ewakuację mieszkańców z klatki schodowej w której występował pożar.

20161123_08

Rozstawiono podnośnik od strony balkonów w celu sprawdzenia i podjęcia ewakuacji osób znajdujących się w mieszkaniach na czwartym piętrze. Wprowadzono prąd gaśniczy oraz z zastosowaniem posiadanego sprzętu oddymiono klatkę schodową, co pozwoliło na ewakuację małżeństwa z tygodniowym dzieckiem z czwartego piętra. Kobieta wraz z noworodkiem zabrana została przez zespół pogotowie do szpitala na obserwację.

20161123_05

Po zakończonej ewakuacji kontynuowano działania gaśnicze z klatki schodowej oraz podano jeden prąd gaśniczy  z podnośnika. Po przygaszeniu pożaru do momentu umożliwiającego wejście przeszukano mieszkanie. W pomieszczeniu łazienki znaleziono nieprzytomnego mężczyznę, którego ewakuowano na zewnątrz budynku i przekazano zespołowi Państwowego Ratownictwa medycznego.

20161123_06

Z uzyskanych informacji w mieszkaniu objętym pożarem odcięte były wszystkie media. Pogotowie gazowe i energetyczne odłączyło media w całym bloku. Dogaszono i usunięto z mieszkania tlące się materiały na zewnątrz. Po zakończeniu działań gaśniczych miejsce pożaru zostało sprawdzone kamerą termowizyjną. Decyzją policji mieszkania znajdujące się na klatce schodowej zostały wyłączone z eksploatacji i zabezpieczone poprzez wystawienie tymczasowego posterunku w celu przeprowadzenia dochodzenia.

20161123_10

Mieszkania na klatce schodowej zamieszkiwało 26 osób. Trzy osoby zabrane do szpitala, pięć osób skorzystało z noclegu zorganizowanego przez Burmistrza, osiemnaście osób znalazło zakwaterowanie u rodzin.

Poza służbami ratowniczymi na miejsce działań przybyli: Burmistrz Wolsztyna, Straż Miejska oraz kierownictwo spółdzielni mieszkaniowej.

20161123_03

Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wolsztynie.

Źródło: KP PSP w Wolsztynie, Tekst: bryg. Sławomir Śnita, Foto: „Wolsztyn112” i archiwum KP PSP w Wolsztnie