Wolsztyn112 – Pracowity początek tygodnia naszych strażaków!

W poniedziałek, 9 stycznia 2017 roku strażacy byli wzywani do  różnorodnych zdarzeń, które wystąpiły w tym dniu na terenie powiatu.

Już o godzinie 9:56  Zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wolsztynie do pomieszczeń magazynowych wypełnionych nierozpoznanymi substancjami w Adamowie. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, następnie wprowadzono strażaków w celu sprawdzenia ilości i szczelności składowanych opakowań z substancjami niebezpiecznymi. Podczas działań użyto chemicznych ubrań ochronnych urządzeń pomiarowych, które nie wykazały stężenia substancji niebezpiecznych. Budynek został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Policji poprzez zaplombowanie wejść.

W trakcie tych działań wpłynęło kolejne zgłoszenie…

 

Godz. 10:54 Obra – Prośba Policji o pomoc w wejściu się do mieszkania

Na miejsce wyjechał zastęp z OSP Obra i JRG Wolsztyn. Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu zastano Policję i Straż Miejską przed wejściem do budynku. Drzwi były zamknięte od środka. Z właścicielem nie było kontaktu. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz otwarciu drzwi za pomocą narzędzi. W pomieszczeniu mieszkalnym przebywał agresywny pies właściciela, który uniemożliwił wejście do środka. Po otwarciu drzwi przez zastęp pies został unieruchomiony przez strażnika miejskiego za pomocą specjalnej lancy. Następnie zwierzę umieszczono w klatce i zabrano do przytuliska w Wolsztynie. W mieszkaniu znajdował się mężczyzna. Lekarz stwierdził zgon właściciela mieszkania.

20170111_02

O godz. 12:30 – trasa Ruchocki Młyn – Stara Tuchorza. Samochód osobowy uderzył w drzewo.

Do wypadku wyjechały 3 zastępy ratownicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej .

Na miejscu zastano samochód osobowy, który uderzył w drzewo oraz jedną osobę poszkodowaną pozostającą w pojeździe. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy  osobie poszkodowanej. Unieruchomiono odcinek szyjny kręgosłupa, tlenoterapii, termoizolacji oraz wsparcia psychicznego. Po dojeździe karetki pogotowia ratunkowego  poszkodowaną przełożono na nosze typu deska i przekazano ratownikom.

20170111_03

O godz. 13:41 – Sokołowice.  Pożar budynku jednorodzinnego.

Do pożaru wyjechały samochody gaśnicze z OSP Przemęt, Bucz i Śmigiel oraz JRG Wolsztyn. Na miejscu zastano palący się licznik i przyłącze energetyczne wewnątrz budynku. Właściciel samodzielnie podjął próbę gaszenia. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądu proszku z dwóch gaśnic 6 kg. Po odłączeniu zasilania przez służby energetyczne sprawdzono kamerą termowizyjną miejsce pożaru i rozebrano część podbitki sufitowej w miejscu podwyższonej temperatury. Wszystkie pomieszczenia budynku sprawdzono na wypadek występowania tlenku węgla za pomocą detektora wielogazowego Nie stwierdzono obecności CO.

20170111_07

O godz. 14:58 Wolsztyn. Alarm z monitoringu pożarowego

Do zgłoszenia zadysponowano zastępy z JRG w Wolsztynie. Po przybyciu zastano budynki zakładu bez widocznych zewnętrznych oznak pożaru. Obsługa portierni miała informacje o awarii systemu wyświetlanym na terminalu zewnętrznym. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zlokalizowaniu głównej centrali alarmu wraz z osobami uprawnionymi do jej obsługi. Ponieważ centrala wyświetlała błędy zamiast numeru wzbudzonej czujki sprawdzono wszystkie pomieszczenia zakładu za pomocą kamery termowizyjnej i czujnika wielogazowego. Urządzenia pomiarowe nie wykazały występowania zagrożenia.

Źródło: PSP Wolsztyn