Wolsztyn112 – Przedświąteczny apel Policji do mieszkańców

Już niedługo poddamy się swoistemu, magicznemu nastrojowi zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Myśląc jednak o strojeniu choinki, karpiu czy też prezentach nie zapominajmy, ze okres świąt to także czas wzmożonej aktywności osób, które w gorączce przedświątecznej, która zwykle nas ogarnia, upatrują okazji dla swej przestępczej działalności. Aby święta były radosne, rodzinne i spokojne przypominamy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą nam ustrzec się przed staniem się ofiarą przestępstwa.

kieszonkowiec11Robiąc przedświąteczne zakupy pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych portfeli. Czy to w sklepie, czy też na targowisku, bazarze lub w kolejce po tradycyjnego karpia miejmy baczenie na nasze portfele. Jakże często zdarza się, że leżą one na samym wierzchu otwartej torebki, kusząc potencjalnego złodzieja. Starajmy się skalkulować potencjalne koszta zakupów i unikajmy noszenia większych sum przy sobie. Jeżeli jest to już nieuniknione, część gotówki wskazane jest nosić w osobnej kieszeni. Płaćmy dyskretnie – nic tak kusząco nie działa na złodzieja niż plik banknotów w wypchanym portfelu. Wskazanym jest także oddzielne przechowywanie dokumentów: dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu.Utrata gotówki jest często mniej dokuczliwa niż kłopoty z uzyskaniem nowych dokumentów.

policja wolsztyn aUnikajmy łatwych okazji. Nie wpuszczajmy do mieszkań obcych – akwizytorów czy też sprzedawców, oferujących towary czy też usługi po okazyjnej „ świątecznej” cenie. Często taka oferta jest tylko pretekstem do oszustwa czy też kradzieży mieszkaniowej. Zawsze, przy okazji świątecznych wyjazdów upewnijmy się, że mieszkanie czy też dom są właściwie zabezpieczone. Nie pozostawiaj w domu większych sum gotówki czy tez kosztowności. Warto także pamiętać, że nie ma lepszego zabezpieczenia niż czujne oko życzliwego sąsiada. Przy dłuższych wyjazdach prośmy o opiekę nad mieszkaniem krewnych, czy tez znajomych – dłuższy brak oznak pobytu mieszkańców kusi włamywaczy. Okres Świąt to także czas wzmożonego ruchu na drogach. Po raz kolejny przestrzegamy i przypominamy, że głównymi przyczynami zaistniałych wypadków drogowych są nadmierna prędkość i alkohol a ich kombinacja często stanowi śmiertelne zagrożenie także dla innych uczestników ruchu.

Dbajmy o nasze dzieci. Pozostawione bez opieki lub korzystające z nadmiernej swobody mogą stać się ofiarami przestępstwa lub wypadku. Korzystając z większej ilości wolnego czasu poświęćmy im więcej czasu, niż zazwyczaj. Zbliżający się Sylwester to także czas odpalania fajerwerków. Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i rozwagi, przy odpalaniu rac świetlnych i petard. Proszę pamiętać, że ich używanie poza wyznaczonym okresem bez wymaganej zgody jest zabronione.

Na koniec to, bez czego święta obejść się nie mogą: życzenia. Wszystkim mieszkańcom naszego powiatu oraz gościom, odwiedzającym naszą Ziemię życzymy zdrowych, radosnych i – co najważniejsze – spokojnych świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku!

Tego życzą Państwu policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie.