Wolsztyn/Obra – Policjanci uratowali tonącego mężczyznę

Chęć niesienia pomocy innym, odwaga i empatia są nieodzownymi cechami jakimi powinien charakteryzować się każdy policjant. Każdą z tych cech wykazała się trójka policjantów wypoczywających nad jeziorem Świętym w Obrze, którzy uratowali dwóch tonących mężczyzn.  Wśród ratujących była policjantka Wydziału Kryminalnego KPP w Wolsztynie …

25.06.2016r. w godzinach popołudniowych policjantka wydziału kryminalnego wolsztyńskiej jednostki i dwóch policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odpoczywali na plaży nad jeziorem Świętym w Obrze. Początkowo nic nie zapowiadało tego, że rodzinny wypoczynek na łonie przyrody zakończy się akcją ratującą ludzkie życie.

pwl jez image002

Sytuacja zmieniła się w mgnieniu oka wraz z nadejściem burzy. Jezioro i plaża opustoszały niemal natychmiast, a w akwen raz po raz uderzały pioruny potęgując grozę sytuacji. Schronienia przed deszczem postanowili poszukać również policjanci uciekając w kierunku pobliskich zabudowań. Zanim jednak zdążyli opuścić plażę usłyszeli wołanie o pomoc dobiegające z pobliskich zarośli. Policjanci pobiegli w kierunku jeziora. Po chwili zauważyli dwóch tonących mężczyzn. Wskoczyli do wody i nurkując wyciągnęli spod wody jednego z nich. W tym samym czasie drugi mężczyzna o własnych siłach dotarł do brzegu i odszedł w nieznanym kierunku.

Podjęty z wody mężczyzna był nieprzytomny i siny, nie oddychał. Mundurowi bez chwili namysłu podjęli akcję reanimacyjną. Zrobili to na tyle skutecznie, że u ratowanego powróciły funkcje życiowe i zaczął samodzielnie oddychać. Przytomnego mężczyznę ze względu na trwającą burzę ewakuowano do pobliskich domków letniskowych, gdzie wszyscy oczekiwali na przyjazd karetki pogotowia.

Uratowanym mężczyzną okazał się przebywający na urlopie w Obrze mieszkaniec Polkowic, który dzięki interwencji policjantów wyszedł z opresji bez szwanku.

Całej trójce gratulujemy godnej najwyższego uznania postawy.

Źródło: KPP Wolsztyn