Żalą się na UBER-a, a tymczasem… Taksówkarz bez prawa jazdy i z nielegalnym taksometrem!

Strażnicy referatu Jeżyce zainteresowali się taksówką bez obowiązkowego znaku QR Cod. W wyniku przeprowadzonej kontroli, między innymi, okazało się, że kierowca miał zabrane prawo jazdy, a legalizacja licznika wygasła w 2014 roku!

Piątek, godz. 12:15 – strażnicy przechodząc ul. Nowina zwrócili uwagę na taksówkę zaparkowaną w niedozwolonym miejscu. Jednak szczególną uwagę funkcjonariuszy zwrócił brak obowiązkowego znaku QR Cod. Ponieważ w pojeździe nie było kierowcy postanowili chwilę poczekać.

Po kilku minutach do samochodu przyszedł mężczyzna, który na widok czekających funkcjonariuszy próbował odjechać. Natychmiastowa reakcja strażników uniemożliwiła ucieczkę – poprosili kierowcę o wyłączenie silnika i po przedstawieniu powodu kontroli poprosili o okazanie kilku dokumentów, w tym prawa jazdy, legalizacji taksometru oraz licencji na wykonywanie przewozu osób pojazdem. Okazało się, że brak obowiązkowego znaku QR Cod był przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej. Taksometr od ponad 2 lat nie był legalizowany, brakowało również licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką (co prawda mężczyzna przedstawił taki dokument, ale na całkowicie inny pojazd), samochód nie posiadał aktualnego przeglądu technicznego a prawa jazdy kierowca po prostu nie posiadał, tłumacząc się, że zapomniał je zabrać z domu. Na miejsce wezwano patrol Policji. Wtedy też okazało się, że w październiku 2016 roku mężczyźnie odebrano uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi w związku prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu!

Sprawa popełnionych kilku wykroczeń znajdzie swój finał przed Sądem, natomiast osobne postępowanie karne prowadzi Policja.

Rada Miasta wprowadziła obowiązek umieszczania na każdej taksówce znaku QR Cod z informacjami dotyczącymi cennika, licznika należności, licencji, przeglądu technicznego itp. Skanując smartfonem  QR Cod kontrola taksówek stała się szybka, prosta, a co najważniejsze skuteczna. Aplikacją na smartfonach strażnicy w 2016  roku skontrolowali 3 526 pojazdów ujawniając 221 uchybień.