Złotów – O krok od tragedii! Wybuch butli z gazem w Anielinie

Do zdarzenia doszło 14 listopada 2016 roku, przed godziną 14.00. Z Informacji uzyskanych od zgłaszającego wynikało, iż doszło do wybuchu butli gazowej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w miejscowości Anielin. Zadysponowano strażaków z jednostek JRG Złotów, OSP Okonek, OSP Lotyń (5 pojazdów, 21 strażaków).

Po przybyciu zastępów straży na miejsce zdarzenia stwierdzono, iż wybuch gazu nastąpił w budynku mieszkalnym jednokondygnacyjnym, a przez okna w dwóch pomieszczeniach widoczny był pożar. Właścicielka budynku wraz z sąsiadami podejmowała nieskuteczne działania gaśnicze przy użyciu węża ogrodowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Natychmiast zabezpieczono teren działań, do budynku wprowadzono rotę w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wraz z linią gaśniczą i kamerą termowizyjną. W toku prowadzonych działań gaśniczych pożar został zlokalizowany. Na zewnątrz budynku ewakuowano dwie butle 11 kg z gazem propan-butan, gdzie zostały poddane chłodzeniu wodą. Oddymiono budynek. W toku prowadzonych działań pożar został ugaszony. Ze zniszczonych przez wybuch/pożar pomieszczeń usunięto pozostałości wyposażenia oraz wystroju wnętrz.

W wyniku rozpoznania stwierdzono, iż podczas wybuchu w budynku nie przebywały żadne osoby. Właścicielka opuściła budynek przed wybuchem – strażacy udzielili doraźnego wsparcia psychicznego. Na miejsce zdarzenia przybyli: Pani Burmistrz Miasta i Gminy Okonek Małgorzata Sameć wraz z Wiceburmistrzem, Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, służby ratownictwa medycznego, pogotowia energetycznego i Policji. W wyniku wybuchu gazu i pożaru zniszczeniu uległy pomieszczenia mieszkalno-użytkowe wraz z wyposażeniem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akcja ratownicza trwała ponad 3 godziny. O dalszej eksploatacja budynku zdecydują pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Złotowie.

Źródło: KW PSP w Poznaniu, Tekst: mł. bryg. Tomasz Manikowski, foto: KP PSP Złotów