Złotów – Trzech nietrzeźwych kierujących w ciągu 24 godzin

Złotowscy policjanci w ciągu zaledwie 24 godzin zatrzymali na terenie powiatu, aż trzech kierowców, którzy pomimo tego, że wcześniej spożywali alkohol zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów. Świadczy to o tym, że niektórzy kierowcy lekceważą sobie fundamentalne zasady bezpieczeństwa.

W piątek krótko przed godziną dziewiętnastą policjanci z Posterunku Policji w Lipce na ulicy Kościuszki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że 22-letni mężczyzna kierował pojazdem mając ponad promil alkoholu w organizmie. Do kolejnej kontroli drogowej w trakcie, której stwierdzono, że kierowca prowadził swój pojazd będąc w stanie nietrzeźwości doszło w sobotę na terenie Krajenki. Kierujący samochodem dostawczym miał w organizmie promil alkoholu. Kolejny kierowca, który przed jazdą spożywał alkohol został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że 18 latek kierował osobowym oplem będąc w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna stracił uzyskane niedawno bo cztery miesiące wcześniej prawo jazdy. Teraz oprócz utraty dokumentu musi się liczyć z odpowiedzialnością za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości

Wszystkim nieodpowiedzialnym kierowcom policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania, to jednak nie koniec ich problemów, bowiem za  popełnienie przestępstwo grozi im do dwóch lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.

Apelujemy do kierujących pojazdami, aby wybierając się w podróż zawsze byli wypoczęci i trzeźwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, istnieje możliwość wykonania badania trzeźwości na własną prośbę w każdej jednostce Policji. Policjanci wyposażeni są w najnowocześniejszy sprzęt do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu i na każde żądanie sprawdzą trzeźwość kierowcy.

Należy również reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a w sytuacji, gdy okaże się to niemożliwe, niezwłocznie powiadomić Policję.

Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii i zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych.

Źródło: KPP Złotów