25 marca 2024 roku, po ponad pięciu miesiącach, Rada Bezpieczeństwa ONZ w końcu przyjęła rezolucję wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy podczas miesiąca Ramadanu

Ramadan kończy się 9 kwietnia br. Rezolucja została przyjęta 14 głosami. Stany Zjednoczone – które wetowały wcześniejsze rezolucje w sprawie zawieszenia broni – wstrzymały się od głosu podczas tego głosowania, umożliwiając przyjęcie rezolucji. Rezolucja wzywa również do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zakładników oraz „pilnej potrzeby zwiększenia napływu” pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. 

Wypowiedź Avril Benoît, dyrektorki Lekarzy bez Granic w Stanach Zjednoczonych:  

„Po miesiącach opóźnień i ogromnym kosztem dla ponad dwóch milionów ludności cywilnej żyjącej w Gazie, Rada Bezpieczeństwa ONZ w końcu przyjęła rezolucję żądającą natychmiastowego zawieszenia broni podczas miesiąca Ramadanu. To konstruktywny krok, po którym muszą nastąpić działania. Jednak dwutygodniowe zawieszenie broni to za mało czasu, aby odpowiedzieć na przytłaczające potrzeby humanitarne. Powtarzamy nasze pilne wezwanie do trwałego zawieszenia broni.  
  

W międzyczasie członkowie Rady muszą dopilnować, aby zawieszenie broni zostało natychmiast wprowadzone w życie i nie skończyło się jedynie na słowach na papierze.  

  
Byliśmy już świadkami tego, jak dwie rezolucje Rady Bezpieczeństwa (2712 i 2720), koncentrujące się na sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, zostały w dużej mierze zlekceważone przez rząd Izraela. Członkowie Rady, indywidualnie i jako organ, muszą zapewnić, że strony zastosują się do postanowień rezolucji.  

Ochrona cywilów i infrastruktury cywilnej, wraz z dostępem do pomocy humanitarnej, nie może być uzależniona od żadnej innej kwestii. Członkowie Rady muszą wykorzystać tę możliwość, aby powstrzymać zbiorowe karanie ludności cywilnej w Strefie Gazy.   

W trakcie, kiedy członkowie Rady głosowali za tą kluczową rezolucją, izraelskie wojsko kontynuowało ataki na ludność cywilną, niszczenie szpitali i utrudnianie dostępu do pomocy humanitarnej. Szpitale, które zostały ponownie uruchomione, znów są atakowane. Jednocześnie Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) – główny dostawca i administrator pomocy humanitarnej w Strefie Gazy – nadal ma ograniczone fundusze i zakres działań.”

Źródło: Médecins Sans Frontières / Lekarze Bez Granic