Współpraca NATO na Bałtyku i wzmacnianie sojuszniczych więzi – wizyta polskiego generała w Niemczech
Rostock stał się miejscem strategicznych rozmów i działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Wiesław Kukuła, oraz Generalny Inspektor Bundeswehry, generał Carsten Breuer, zapoznali się z funkcjonowaniem nowego, rotacyjnego dowództwa NATO – Commander Task Force Baltic (CTF-Baltic).
Nowe dowództwo NATO na Bałtyku
CTF-Baltic, powstałe z myślą o koordynacji sojuszniczych operacji i ćwiczeń na Morzu Bałtyckim, jest dowództwem o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. W działania dowództwa zaangażowanych jest 13 państw członkowskich Sojuszu: Polska, Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania oraz Włochy.
Dowództwo operacyjnie podlega Połączonemu Dowództwu Sił Morskich NATO w Northwood w Wielkiej Brytanii. Od października bieżącego roku stanowisko zastępcy dowódcy CTF-Baltic pełni polski kontradmirał Piotr Nieć, co podkreśla znaczenie Polski w strukturach sojuszniczych na Bałtyku.
Bezpieczeństwo i współpraca regionalna
Podczas wizyty w Berlinie generałowie Kukuła i Breuer omówili kluczowe kwestie związane z globalnym i regionalnym bezpieczeństwem, koncentrując się na możliwościach rozwoju dwustronnej współpracy wojskowej. Rozmowy dotyczyły m.in.:
- ponownego rozmieszczenia systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce,
- zaangażowania sił polskich i niemieckich w szkolenie ukraińskich żołnierzy,
- wzmacniania potencjału odstraszania i obrony na wschodniej flance NATO.
Wdzięczność za pomoc w walce z powodzią
Podczas wizyty generał Kukuła wyraził wdzięczność niemieckim żołnierzom za wsparcie udzielone Polsce podczas tragicznej powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią część kraju we wrześniu i październiku. Niemieckie oddziały inżynieryjne aktywnie wspierały polskie służby w usuwaniu skutków klęski żywiołowej.
– „Z podziwem myślę o waszym zaangażowaniu i pomocy, jakiej udzieliliście moim rodakom. Wasza determinacja i solidarność w trudnych chwilach są dowodem na to, jak ważna jest współpraca i wzajemne wsparcie między naszymi narodami” – mówił generał Kukuła.
Sojusznicze więzi na straży pokoju
Spotkanie polskiego i niemieckiego dowódcy było kolejnym krokiem w zacieśnianiu współpracy wojskowej, która odgrywa kluczową rolę w obliczu współczesnych zagrożeń. CTF-Baltic oraz inne inicjatywy NATO na Bałtyku są dowodem na jedność i determinację Sojuszu w zapewnianiu bezpieczeństwa w regionie.
Wspólne działania pokazują, że solidarność i współpraca są fundamentami, na których opiera się skuteczna odpowiedź na wyzwania współczesnego świata.