Kontrola ITD na A2! SZOK: Przez 4 dni kierowca jechał ciężarówką na kartach 3 kierowców! Odpoczywał 2 godziny na dobę!

Niechlubnego rekordzistę jazdy ciągłej i bez przerwy na odpoczynek, zatrzymali poznańscy inspektorzy. W Gołuskach na autostradzie A2, zwrócili uwagę na czterdziestotonowego tira. Łotysz przewoził kwiaty z Holandii na Łotwę.

Analiza danych cyfrowych zawartych na karcie kontrolowanego kierowcy oraz w pamięci urządzenia rejestrującego (tachograf) wykazała, że kierowca dokonał zalogowania swej karty 20 minut przed kontrolą drogową, zamieniając używaną wcześniej inną kartę.

20170317_02

Kierowca miał w portfelu dwie cudze karty, m.in. tę, którą zmienił w tachografie. Pytany wyjaśnił, że od dnia wyjazdu z siedziby firmy 10 marca, do chwili zatrzymania 14 marca, używał dodatkowo na przemian dwóch innych kart. Powód takiego działania był prosty: szybszy powrót i związany z tym większy zarobek. Dodatkowe karty kierowców zostały zatrzymane i będą odesłane do organu wydającego karty kierowców na Łotwie.

Wykaz najpoważniejszych naruszeń przepisów przez łotewskiego kierowcę okazał się rekordowy: najdłuższa jazda ciągła bez przerwy wyniosła aż 8 godzin i 40 minut (norma 4 godziny i 30 minut); czas jazdy dziennej wyniósł aż 14 godzin i 56 minut (norma 9 godzin); odpoczynek dobowy wykonany zaledwie w czasie 2 godzin i 10 minut, z minimum wynoszącym 9 godzin odpoczynku.

Za tak poważne naruszenia, kierowca mógł zostać ukarany mandatem karnym w wysokości tylko 2000 zł, a łotewska firma w najgorszym razie zapłaci 9450 zł w postępowaniu administracyjnym. Źródło: WITD Poznań

Czytaj także…

Budują S5 z Poznania do Leszna ale przy okazji niszczą lokalne drogi! ITD zatrzymało przeładowane o 12 ton auto przewożące żwir na budowę „ekspresówki”