Ku przestrodze… Uwaga na kieszonkowców

Złodzieje kieszonkowi wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, saszetki, portfele czy dokumenty. Kradzieży dokonują w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie pracę. Do takiej zuchwałej kradzieży doszło w minioną sobotę na dworcu PKP w Poznaniu. Wystarczyła chwila nieuwagi 52-letniej mieszkanki gminy Nowy Tomyśl, by łupem kieszonkowca padł portfel z zawartością dokumentów i pieniędzy. Apelujemy o ostrożność i wzmożoną uwagę w środkach komunikacji miejskiej jak również w trakcie zakupów zarówno na targowiskach jak i w sklepach.

W minioną sobotę 19 marca 2016 roku na dworcu PKP Poznań Główny doszło do kradzieży kieszonkowej. Ofiarą złodzieja padła 52-letnia mieszkanka gminy Nowy Tomyśl. Sprawca wykorzystując chwilową nieuwagę pokrzywdzonej niepostrzeżenie wyjął jej torebki portfel. Kobieta utraciła 50 zł i dowód osobisty.

Niestety jak pokazuje rzeczywistość kradzieże te są w dużej mierze wynikiem nieuwagi i nieostrożności samych okradzionych, którzy nie zwracają należytej uwagi na swoje kieszenie czy torebki. Złodzieje działają najczęściej w autobusach miejskich, na przystankach, w centrach handlowych, pubach i wszędzie tam gdzie jest dużo ludzi zajętych zakupami bądź spieszących do pracy. Złodzieje wykorzystują chwilę nieuwagi, niezabezpieczone kieszenie lub nie zamknięte torebki. Niestety często sami pokrzywdzeni pozostawiają cenne przedmioty bez nadzoru. Przykładem mogą być telefony komórkowe, portfele, a w nich pieniądze, dokumenty, karty bankomatowe wyciągane z nie zamkniętych plecaków czy kieszeni.

Policja analizując przypadki kradzieży kieszonkowych przestrzega przede wszystkim przed pewnymi standardowymi sytuacjami, w których działają kieszonkowcy:

– „sztuczny tłok” – usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżują ścisk wokół niej

– „na kosę” – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy reklamówki

– „zza parawanu” – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez ramię

– „uwaga złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując – obserwującym go złodziejom – miejsce, gdzie go ukrył

Policja analizując przypadki kradzieży kieszonkowych radzi:

– torebkę trzymaj przed sobą, przyciskając ją ramieniem, nie może zwisać swobodnie

– torebkę należy odwracać zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz

– nie noś wartościowych rzeczy i portfela w reklamówkach – łatwo je przeciąć

– w torebce pieniądze, dokumenty, klucze chowaj w przegródce z dodatkowym zapięciem

– płacąc staraj się, aby nikt nie widział zawartości Twojego portfela, pinu do karty płatniczej

– unikaj posiadania przy sobie znacznej ilości gotówki, płać kartą i nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu

– nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza lub kurtki

– podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie – NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet tak krótki moment.

– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować

– nie trzymaj numeru PIN razem z kartą płatniczą i ABSOLUTNIE nie zapisuj tego numeru na karcie płatniczej- w sytuacji zagrożenia – usiłowanie kradzieży kieszonkowej – wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja!

Pamiętaj! Nie licz na to, że złapiesz kieszonkowca, postaraj się raczej udaremnić mu kradzież!!!

Źródło: KPP Nowy Tomyśl – Przemysław Podleśny