MECZ KOLEJKI I LIGI KOBIET

W niedzielę ENEA AZS Poznań zwyciężył w bardzo ważnym meczu z zespołem AZS PWSZ II Gorzów Wielkopolski 63 do 32. Z bilansem 9 zwycięstw i 4 porażek, poznanianki zajmują 5 miejsce (wszystkie zespoły, które są wyżej w tabeli rozegrały po 1 mecz więcej) w grupie B I Ligi Kobiet. Tym razem ENEA AZS będzie przyjmować u siebie innego trudnego rywala, jakim jest AZS Politechnika Korona Kraków. Zespół z Krakowa po 15 meczach z bilansem 10-5 i 25 punktami zajmuje 3 miejsce w tabeli gr. B. Pierwsze w tym sezonie spotkanie pomiędzy obiema drużynami, które zostało rozegrane w Krakowie, zakończyło się zwycięstwem poznanianek 48 do 42. Na początek porównajmy statyki, jaki w tym sezonie notują obydwa zespoły:

Korona rzuca średnio ok. 5 punktów więcej na mecz niż ENEA (63 do 58,15).
ENEA daje sobie rzucać średnio 8 punktów mniej niż Korona (49,15 do 57,33).
KORONA ma lepszą skuteczność rzutów za 2 punkty – 46,7% przy 44,2% ENEI, warto dodać, że obie drużyny oddają trochę ponad 40 rzutów za 2 na mecz. Oznacza to, że te 2,5% różnicy w skuteczności to 1 celny rzut za 2 w meczu więcej.
KORONA ma lepszą skuteczność rzutów za 3 – 28,9 przy 22,6% ENEI, warto dodać, że ENEA wykonuje średnio o 1,07 rzutu za 3 mniej, dlatego w tym elemencie zespół z Krakowa jest niezaprzeczalnie lepszy.
Nie dziwi, więc, że KORONA ma lepszą skuteczność rzutów z gry 41,4% do 38,1% ENEI
ENEA ma o ok. 4% lepszą skuteczność przy rzutach osobistych, i trafia ok. 1 rzutu osobistego więcej średnio na mecz
ENEA zbiera średnio 2,5 piłki więcej niż KORONA, co ważne poznanianki mają aż o średnio 2 zbiórki więcej pod koszem rywalek niż krakowianki oraz o 1 więcej pod własnym koszem
KORONA ma średnio więcej asyst na mecz – 14,73 przy 12,38 ENEI
ENEA rzadziej fauluje – 15 fauli na mecz, przy 18,27 fauli na mecz Korony
ENEA ma średnio 2 straty na mecz mniej niż KORONA
KORONA notuje 1 przechwyt więcej średnio na mecz

Patrząc na to porównanie (warto zaznaczyć, że dotyczy ono tylko suchych cyferek, a to nie one grają) wnioski nasuwają się same – AZS Korona Kraków gra lepiej w ofensywie, a ich ataki są bardziej poukładane i bardziej zespołowe. Z drugiej strony to ENEA ma najlepszy „difens” w całej grupie B I ligi kobiet (daje sobie rzucić najmniej punktów na mecz).