Policjantki na festynie zorganizowanym przez bioderko
Chodziescy policjanci zostali zaproszeni na festyn prozdrowotny „Dzień dla zdrowia. Dzień dla życia” zorganizowany przez Stowarzyszenie Bioderko. Dla mundurowych to wyśmienita okazja do przekazania ważnych informacji o szeroko pojętym bezpieczeństwie.
W sobotę policjantki z chodzieskiej komendy na zaproszenie organizatorów uczestniczyły w festynie zorganizowanym na płycie rynku w Chodzieży. Dla osób odwiedzających stoisko przygotowano ulotki i broszury o tematyce bezpieczeństwa. Dorosłych edukowano między innymi w zakresie narkotyków, dopalaczy i środków odurzających. Policjantki objaśniały działanie poszczególnych substancji, sposób ich zażywania, ale także tłumaczyły, na co powinni zwrócić uwagę opiekunowie prawni, jeśli mają podejrzenia, że ich dziecko sięga po jakieś zabronione substancje. Odwiedzający stoisko profilaktyczne Policji dowiedzieli się, jakie są zagrożenia zdrowotne, wynikające z zażywania takich substancji. Zaprezentowana walizka narkotykowa pozwoliła zapoznać się z imitacjami substancji uzależniających oraz przedmiotów wykorzystywanych przez młodzież do zażywania tych substancji.
Podczas rozmów z mieszkańcami poruszano także aspekt odpowiedzialności karnej nieletnich tytułem naruszenia przepisów karnych Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Spotkania były także okazją do poruszenia tematyki związanej z przemocą i agresją rówieśniczą oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
W ramach programu Bezpieczne Życie Seniorów tę grupę społeczną edukowano z zakresu bezpieczeństwa w miejscu publicznym i miejscu zamieszkania. Omawiano poszczególne zagrożenia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszustwa, bowiem w ostatnim czasie na terenie powiatu chodzieskiego odnotowano kilka przypadków usiłowań oraz niestety także jeden przypadek wręczenia pokaźnej kwoty oszustom.
Formuła festynu zawsze jest także okazją do wymiany zdań, dyskusji z mieszkańcami, którzy w rozmowach niejednokrotnie zgłaszają swoje problemy, czy spostrzeżenia. Z pomocą w niektórych sytuacjach przychodzi Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, którą policjanci wskazują, jako narzędzie pomocne do rozwiązywania takich problemów.