Powrót Wojska Polskiego do Gorzowa Wielkopolskiego.
12 stycznia 2025 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego, który symbolizuje powrót Wojska Polskiego do miasta po ponad 20-letniej nieobecności. W wydarzeniu wzięli udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, władze samorządowe, parlamentarzyści oraz dowódcy wojskowi.
Przekazanie gruntów i budynków
Podpisany list intencyjny obejmuje przekazanie około 40 hektarów gruntu oraz budynku w zespole szkół zawodowych na rzecz Wojska Polskiego. Obiekt ten będzie służył Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie lubuskim. Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił, że świadomość społeczna i pragnienie powrotu wojska do Gorzowa były bardzo silne przez te 25 lat od czasu przeniesienia ostatniej jednostki wojskowej.
Nowa siedziba 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Dowództwo nowo powołanej 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie miało swoją siedzibę właśnie w Gorzowie Wielkopolskim. Na przekazanym terenie powstanie miejsce, które będzie służyć nie tylko szkoleniu żołnierzy, ale również prowadzeniu ćwiczeń. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że rząd wesprze samorządy, które zasługują na wsparcie, finansowo, organizacyjnie i logistycznie.
Historia i struktura Brygady
- Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 roku, po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo Brygada ma liczyć około tysiąca żołnierzy, w ramach trzech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z tych batalionów były dotąd podporządkowane 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT – 151. batalion w Skwierzynie oraz 152. batalion w Krośnie Odrzańskim.
Uroczystość wręczenia sztandaru
W listopadzie 2024 roku 15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, a jej dowódca przejął dowodzenie nad dwoma lubuskimi batalionami lekkiej piechoty. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w Gorzowie Wielkopolskim i była symbolicznym momentem potwierdzającym trwałą obecność Wojska Polskiego w regionie.
Wsparcie dla bezpieczeństwa
Wicepremier Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo jest priorytetem i wymaga zwiększonych nakładów finansowych. Podziękował parlamentarzystom za akceptację projektu budżetu, który jest największym budżetem w historii kraju, umożliwiającym realizację celów związanych z obronnością.
Powrót Wojska Polskiego do Gorzowa Wielkopolskiego to ważny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa regionu i całego kraju.
źródło: MON.gov.pl