Poznań – Parada tramwajów i inne atrakcje już w tą niedzielę z okazji 20-lecia PeSTki!

Parada taboru tramwajowego, kilka godzin bezpłatnej jazdy tramwajem na linii nr 20, komunikacyjna gra miejska, okolicznościowy tort i wspólne „Sto lat” odśpiewane przy akompaniamencie Orkiestry Miasta Poznania – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych na najbliższą niedzielę obchodów jubileuszu 20-lecia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Jubileuszowa parada taboru tramwajowego ruszy w niedzielę, 29 stycznia, o 13.00 z pętli na os. Jana III Sobieskiego. Weźmie w niej udział 10 tramwajów, które z pętli przejadą – bez zatrzymywania się na przystankach – do zajezdni przy ul. Głogowskiej. Pasażerowie będą mogli wsiąść do nich wyłącznie na przystanku początkowym. Na przystanku końcowym, w zajezdni przy ul. Głogowskiej, będzie czekało na nich urodzinowe przyjęcie z wielkim tortem w roli głównej.

Sześć wozów uczestniczących w paradzie, po przywiezieniu gości na przyjęcie  urodzinowe w zajezdni, wróci na linię PeSTki i na linii nr 20 do 17.00 bezpłatnie będzie przewozić pasażerów.

Choć pierwsza koncepcja budowy linii szybkiego tramwaju w Poznaniu powstała już w roku 1928, pierwszy tramwaj wyjechał na trasę PST 30 stycznia 1997 roku o 10.08. Oficjalne otwarcie linii miało miejsce dzień później. O otwarciu bezkolizyjnej trasy szybkiego ruchu , zapewniającej sprawną i szybką komunikację dla ponad 70 tys. ludzi mieszkających w jej sąsiedztwie, rozpisywały się czołówki ogólnopolskich gazet.

Pierwotnie trasa PeSTki miała długość 6,1 km. Po jej wydłużeniu do Dworca Zachodniego w 2103 rokujej długość przekracza już 7 km. Tramwaje jeżdżą nią dwa razy szybciej niż na pozostałych liniach tramwajowych, osiągając średnią prędkość niemal 35 km/h.

W ciągu jednej godziny tramwaje na trasie PST mogą przewieźć ok. 14 tys. pasażerów. Obecnie trasę obsługuje 48 pociągów na 6 liniach: 12, 14, 15, 16, 19 i 20. Tędy prowadzi również jedyna nocna linia tramwajowa 201, łącząca Piątkowo i Winogrady z centrum miasta i Ratajami, obsługiwana przez 3 tramwaje z systemem monitoringu wewnętrznego.

Miasto Poznań/Biuro Prasowe/Jacek Łakomy