Poznaniacy oddali hołd powstańcom wielkopolskim

W Poznaniu odbyły się obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Podczas głównej uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich hołd uczestnikom tego niepodległościowego zrywu oddali m.in. przedstawiciele władz miasta, samorządu województwa oraz setki mieszkańców Poznania. 

obchody-98-rocznicy-powstania-wielkopolskiego,pic1,1016,101281,156589,show2

– Ofiara powstańców wielkopolskich – to, czego dokonali 98 lat temu – powinna być dla nas zobowiązaniem do działania na rzecz naszego kraju i obrony tej wolności, którą dla nas wywalczyli. Spory wewnętrzne nie służą polskiej racji stanu. Potrzebujemy sprawnej armii, silnej gospodarki i mądrej polityki zagranicznej – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie wraz z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem złożył kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego i podpułkownika Armii Wielkopolskiej.

obchody-98-rocznicy-powstania-wielkopolskiego,pic1,1016,101281,156604,show2

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Impulsem do podjęcia walk przeciwko pruskiemu zaborcy był przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, który na balkonie hotelu Bazar wygłosił do poznaniaków płomienne przemówienie. Pierwsze walki wywiązały się w centrum. Powstańcy szybko opanowali jednak znaczną część regionu. Jak podkreślał podczas uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich marszałek Marek Woźniak, wydarzenia te powinny być dla Wielkopolan oraz wszystkich Polaków źródłem dumy i chluby.

obchody-98

– To ważna i radosna rocznica. Wyjątkowy zryw niepodległościowy z 1918 roku zapisał się w polskiej, powstańczej tradycji jako pełen sukces. Od wielu lat spotykamy się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, aby wspólnie oddać hołd naszym przodkom i przypomnieć bohaterstwo Wielkopolan, którzy po ponad 120 latach niewoli sami wywalczyli sobie wolność – mówił marszałek Marek Woźniak. – Nasza obecność tutaj to wyraz naszej dumy i pamięci. Ta pamięć jest nam potrzebna, byśmy potrafili zrozumieć, czym jest wolność i niepodległość, abyśmy potrafili ją cenić i chronić oraz byśmy zrozumieli, czym jest ludzka solidarność, pozwalająca zwyciężać i budować. I niezależnie od tego, ilu nas tutaj będzie, jeśli będziemy w pełni wolnymi ludźmi, nasi przodkowie uznają, że jesteśmy godni, by ich wspominać!

obchody-98-rocznicy-powstania-wielkopolskiego,pic1,1016,101281,156610,show2

Uroczystości zakończył apel pamięci, po którym kwiaty pod pomnikiem złożyło kilkadziesiąt delegacji. Miasto reprezentowali prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z zastępcami: Mariuszem Wiśniewskim i Maciejem Wudarskim oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz, którzy później wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości przeszli do Fary Poznańskiej. Tam odbyła się msza święta w intencji powstańców.

W ramach obchodów 98. rocznicy powstania na pl. Wolności zorganizowano – we współpracy z poznańskimi rekonstruktorami – obóz powstańczy. Jutro, 28 grudnia, uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie odbędą się w Warszawie.

Miasto Poznań/Joanna Żabierek/Biuro Prasowe