Prawie 80% lekarzy na całym świecie błędnie uważa, że nikotyna powoduje raka płuc, udaremniając tym samym wysiłki mające na celu wsparcie miliarda palaczy w rzuceniu nałogu

Badanie przeprowadzone wśród ponad 15 tysięcy lekarzy w 11 krajach uwidoczniło potrzebę dalszej edukacji. Fundacja na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego (ang. Foundation for a Smoke-Free World) zachęca badaczy do opracowywania nowych programów analityczno-edukacyjnych.

  • Średnio prawie 77% lekarzy błędnie uważa, że nikotyna powoduje raka płuc, a 78% twierdzi, że jest przyczyną miażdżycy.
  • Podczas gdy średnio 87% lekarzy przynajmniej umiarkowanie zgadza się, że pomoc pacjentom w rzuceniu palenia jest priorytetem, brak szkolenia i wiedzy na temat nikotyny negatywnie wpływa na udzielane porady dotyczące rzucenia palenia i ograniczania szkodliwości tytoniu.
  • Jednocześnie ponad 80% ankietowanych lekarzy wyraża co najmniej umiarkowane zainteresowanie szkoleniami z zakresu rzucania palenia i ograniczania szkodliwości tytoniu.

NOWY JORK, 20 lipca 2023 /PRNewswire/ — Jak wynika z badania sfinansowanego przez Foundation for a Smoke-Free World – Fundację na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego, zdecydowana większość lekarzy z całego świata błędnie przypisuje nikotynie negatywne konsekwencje zdrowotne, wynikające z palenia papierosów. To z kolei ma bezpośredni negatywny wpływ na postępy w zakresie wspierania palaczy w rzuceniu palenia.

Sermo, niezależna platforma i lider w obszarze praktycznych informacji przekazywanych przez pracowników służby zdrowia, przeprowadziła internetowe badanie ankietowe wśród ponad 15 tysięcy lekarzy z 11 krajów (Chiny, Niemcy, Grecja, Indie, Indonezja, Izrael, Włochy, Japonia, RPA, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone).

Podczas gdy średnio 87% lekarzy przynajmniej umiarkowanie zgadza się, że pomoc pacjentom w rzuceniu palenia jest priorytetem, niepokojący wydaje się fakt, iż średnio 74% błędnie uważa, że to nikotyna powoduje szereg chorób, począwszy od raka płuc aż po POChP.

Wyniki te budzą poważne obawy co do zdolności lekarzy do zapewnienia palącym pacjentom najdokładniejszych i najskuteczniejszych porad dotyczących rzucania palenia. To błędne postrzeganie może tłumaczyć fakt, że średnio tylko około połowa lekarzy (55%) zaleca nikotynową terapię zastępczą dostępną bez recepty, aby pomóc pacjentom w ograniczeniu lub rzuceniu palenia.

„Konieczne jest odpowiednie przeszkolenie lekarzy, w ramach którego poznają fakty dotyczące nikotyny i możliwości ograniczania szkodliwości tytoniu, aby skuteczniej wspierać palących pacjentów w rzucaniu nałogu – powiedział dr Muhammad Ahmed, dyrektor ds. badań z zakresu zdrowia i nauki w Fundacji na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego. – Przy ponad 7 milionach palaczy umierających rocznie z powodu chorób związanych z paleniem na całym świecie, wiele istnień ludzkich można uratować, jeśli lekarze zdobędą większą wiedzę na temat dostępnych narzędzi, które mogą wspomóc proces rzucania palenia”.

Dr Jed Rose, prezes i dyrektor generalny ośrodka badawczego Rose Research Center (RRC) i współwynalazca plastra nikotynowego, powiedział:

„Pacjenci oczekują od lekarzy wiarygodnych porad zdrowotnych. Dlatego ważne jest, aby lekarze udzielali palaczom dokładnych i zgodnych z aktualnym stanem wiedzy porad na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem papierosów w porównaniu z używaniem produktów, które dostarczają nikotynę w inny sposób niż poprzez spalanie”.

RRC to ośrodek badawczy z siedzibą w Raleigh, NC, który specjalizuje się w badaniach nad uzależnieniem od tytoniu, w tym badaniach nad grupą palaczy, uzależnieniem, rzuceniem palenia, ograniczaniem szkodliwości tytoniu i używaniem innych wyrobów tytoniowych. RRC jest beneficjentem Fundacji na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego.

Mimo że w środowisku medycznym panuje niemal jednomyślność co do tego, że to palenie tytoniu, nie zaś sama nikotyna, powoduje negatywne konsekwencje zdrowotne wynikające z palenia papierosów, badanie ankietowe przeprowadzone wśród lekarzy wykazało, że:

– średnio 74% lekarzy przynajmniej umiarkowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że nikotyna powoduje raka płuc, pęcherza moczowego oraz głowy/szyi/żołądka,

  • w Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi 70%,
  • w Niemczech – 78%,
  • w Chinach – 86%,
  • w Japonii – 85%,

– średnio 78% lekarzy przynajmniej umiarkowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że nikotyna jest przyczyną miażdżycy,

– średnio 76% lekarzy przynajmniej umiarkowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że nikotyna jest przyczyną POChP.

Chociaż te błędne przekonania są alarmujące, pozytywne jest to, że średnio 81% ankietowanych lekarzy wyraża co najmniej umiarkowane zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi rzucania palenia i ograniczania szkodliwości tytoniu.

Badanie, które zostało przeprowadzone w 2022 r., wykazało również, że rozmowy lekarzy z palącymi pacjentami koncentrują się na korzyściach zdrowotnych wynikających z ograniczenia lub rzucenia palenia (średnio 73% na całym świecie) oraz na zagrożeniach dla zdrowia wynikających z dalszego palenia (średnio 73% na całym świecie). Jednocześnie stosunkowo niewielka liczba lekarzy ‒ średnio nieco ponad połowa (średnio 56% na całym świecie) ‒ zaleca ograniczenie ilości wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia, a mniej niż połowa lekarzy (średnio 48% na całym świecie) pomaga pacjentom opracować plan rzucenia palenia.

Fundacja na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego zachęca badaczy do składania wniosków w zakresie dalszych analiz wyników badania ankietowego lekarzy i opracowania programów, które promowałyby wiedzę wśród lekarzy w zakresie rzucania palenia i ograniczania szkodliwości tytoniu. Badaczy zainteresowanych złożeniem wniosku zachęca do kontaktu pocztą elektroniczną na adres: support@smokefreeworld.org. Wyniki badania ankietowego lekarzy są dostępne na stronie internetowej Fundacji pod adresem: www.smokefreeworld.org/doctorssurvey2022/.

Fundacja na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego

Fundacja na rzecz Świata Wolnego od Dymu Papierosowego (ang. Foundation for a Smoke-Free World) to niezależna, amerykańska organizacja działająca na zasadzie non-profit, zgodnie z 501(c)(3), która udziela dotacji na rzecz poprawy stanu zdrowia na świecie poprzez wyeliminowanie palenia tytoniu w tym pokoleniu. Fundacja realizuje swoją misję poprzez trzy szerokie kategorie działań: badania w dziedzinie zdrowia i nauki; dywersyfikacja rolnictwa; oraz transformacja przemysłu. Fundacja, której działalność jest finansowana z corocznych darowizn od PMI Global Services Inc. („PMI”), jest jednocześnie niezależna od PMI i działa w sposób zapewniający jej niezależność od jakiegokolwiek podmiotu komercyjnego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Fundacji: www.smokefreeworld.org.

Źródło: Foundation for a Smoke-Free World

KONTAKTl:

Paul Harrison

Actum LLC

e-mail: pharrison@actumllc.com 

tel. +44 7711 976 655