Środa Wlkp. – Bezpieczniej na drogach

DSC06709Policjanci z pięciu powiatów przeprowadzili działania drogowe ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. 1240 kierowców zostało przebadanych pod kątem stanu trzeźwości, ponad 300 ukaranych za popełnione wykroczenia i pięciu zatrzymanych za popełnione przestępstw to bilans tej dwudniowej akcji.

Początek tygodnia w powiecie średzkim był bardzo aktywny pod kątem działania służb. Dwudniowa akcja mundurowych odbyła się 8 i 9 lutego. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. chcąc zwrócić uwagę kierowców by jechali wolniej i ostrożniej, zaplanowali działania dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kontrole drogowe przeprowadzono w całym powiecie średzkim. W akcję prócz średzkich mundurowych włączyli się policjanci jednostek ościennych tj. Śremu, Jarocina, Wrześni oraz z Zespołu Kontroli Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Akcję wsparły również inne służby mundurowe. Nie brakowało służby celnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Specjalistyczny sprzęt służył mundurowym do sprawdzenia stanu technicznego pojazdów, zużycia bieżnika opon, poziomu emisji spalin czy stopnia zaciemnienia szyb w samochodach. Służby celne wspierane czujnym nosem czworonogów, wyszukiwały narkotyków lub wyrobów tytoniowych bez akcyzy. Kontrole pojazdów wspierała Straż Graniczna, która sprawdzała, czy w autach nie są przewożone osoby bez prawa pobytu na terytorium Polski.

Jak wskazują policjanci najwięcej było kierowców, którzy łamali przepisy związane z ograniczeniem prędkości. Mundurowi podczas wypisywania mandatu za zbyt szybką jazdę przypominali, że nadmierna prędkość wciąż jest główną przyczyną najpoważniejszych zdarzeń drogowych.

W sumie za nadmierną prędkość oraz brak zapiętych pasów i usterki techniczne, w ciągu dwóch dni ukarano ponad 300 kierowców. Blisko 100 pojazdówbyło niesprawnych techniczne, na które zwrócili uwagę policjanci. W większości przypadków konieczne było zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W czasie działań funkcjonariusze zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy przejeżdżali przez powiat średzki posiadając przy sobie narkotyki. Wśród 1240 kierowców przebadanych pod kątem trzeźwości, trzech znajdowało się pod wpływem alkoholu. Pięciu kierowało samochodem mimo, że nie posiadali do tego wymaganych uprawnień. Podczas dwóch dni działań prawa jazdy straciło trzech kierowców, w tym jeden za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Jak podkreślają policjanci „drogówki” działania o podobnym charakterze na pewno będą powtarzane, szczególnie w miejscach, gdzie jest mało bezpiecznie i często dochodzi do poważnych wypadków drogowych.

Źródło: wielkopolska.policja.gov.pl – KPP Środa Wlkp. / Edyta Kwietniewska