Susza zabija tysiące dzieci w Somalii

W najnowszym raporcie WHO i UNICEF przewidują, że w 2022 r. w Somalii mogło dojść do 43 tys. nieprzewidzianych zgonów wśród dzieci, wynikających z długotrwałej suszy. Szacunki opracowano na podstawie danych zebranych przez badaczy podczas susz w 2017 i 2018 r. Połowa z tych zgonów mogła wystąpić wśród dzieci poniżej 5. roku życia.6,5 mln ludzi, w tym 4,1 mln dzieci w tym kraju, cierpi z powodu braku dostępu do wody. Susza zmusza Somalijczyków do korzystania z niesprawdzonych źródeł wody, co wywołuje gwałtowny wzrost liczby przypadków ostrej wodnistej biegunki i cholery. Somalijskie dzieci mierzą się jednymi z najbardziej ekstremalnych warunków do życia na naszej planecie.

Największa od 40 lat susza powoduje, że somalijskie rodziny muszą mierzyć się z ekstremalnymi warunkami życia. Niedobór wody, wraz z innymi czynnikami, przyczynia się do śmierci tysięcy dzieci. Bez intensywnej pomocy humanitarnej byłoby ich znacznie więcej. Musimy nadal ratować życie – zapobiegając i lecząc niedożywienie, zapewniając bezpieczną i czystą wodę, poprawiając dostęp do usług medycznych, a także szczepiąc dzieci przeciw chorobom

mówi Wafaa Saeed, przedstawicielka UNICEF w SomaliiRaport został opracowany na podstawie badań London School of Hygiene and Tropical Medicine i Imperial College London na zlecenie biura regionalnego UNICEF i biura krajowego WHO w Somalii. Przedstawia on retrospektywne szacunki śmiertelności w całej Somalii od stycznia do grudnia 2022 roku. Oceniono, że najwyższa śmiertelność wystąpiła w południowo-centralnej części kraju, zwłaszcza na obszarach wokół regionów Bay, Bakool i Banadir – obecnego epicentrum suszy.

Po raz pierwszy na podstawie raportu opracowano również prognozę, umożliwiającą działania zapobiegające zgonom związanym z suszą. Obejmuje ona okres od stycznia do czerwca 2023 r. i zawiera zatrważające dane. Każdego dnia z powodu kryzysu może umrzeć 135 osób, a całkowita liczba zgonów w tym okresie może wynieść od 18 tys. do nawet 34 tys. Szacunki te jasno wskazują, że kryzys humanitarny w Somalii jest daleki od zakończenia i bardziej dotkliwy niż ten z lat 2017-2018.Susza w Somalii przyczynia się do wysokich cen żywności i powszechnego głodu panującego w społeczeństwie. Somalijczycy zmagają się również z wojną odmową. 2,3 mln dzieci narażonych jest na przemoc, wykorzystywanie i wyzysk.

Źródło:unicef.pl