Uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność

– Wasza postawa daje gwarancję tego, że możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju – powiedział minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do wyróżnionych krzyżami i medalami funkcjonariuszy Straży Pożarnej i Policji. Podczas uroczystości w siedzibie MSWiA odznaczenia z rąk Ministra otrzymały również członkinie fundacji La Strada. Wyróżnieni zostali także policjanci na co dzień służący w garnizonie wielkopolskim.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że postawa wyróżnionych zasługuje na najwyższe uznanie, a funkcjonariuszy można wprost określać mianem „bohaterów”. – Przystępując do służby ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli, że będziecie służyć nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem Państwa życia – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Jesteście wierni tej przysiędze – dodał.

Minister spraw wewnętrznych i administracji docenił również fakt, że policjanci i strażacy byli „ofiarni nie tylko na służbie, ale także poza służbą”. – Wtedy, kiedy widzicie zagrożenie, niebezpieczeństwo – reagujecie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA zaznaczył także, jak ważne w działaniach jest wsparcie i „stworzenie warunków dla tej trudnej pracy”. – W ministerstwie rozpoczęły się przygotowania do nowego programu modernizacji służb – zapowiedział szef resortu. Wskazał, że działania policjantów muszą być również wspierane poprzez odpowiednie rozwiązania legislacyjne.  Szef MSWiA odniósł się do uchwalonej niedawno, a krytykowanych przez opozycję zmian w ustawie o Policji, która daje funkcjonariuszom narzędzia do pracy operacyjnej. Tak, jak było to w przypadku zatrzymania podejrzanego o zabójstwo młodej kobiety Kajetana P. Minister wskazał, że policja odniosła sukces w tej sprawie dzięki „dzielnym i ofiarnym funkcjonariuszom”, ale także odpowiednim przepisom umożliwiającym takie działania.

Odznaczenia dla „bohaterów codzienności”

Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 22 policjantów i 2 strażaków. 9 funkcjonariuszy otrzymało Medale za Ofiarność i Odwagę. 2 strażaków oraz 2 członkinie fundacji La Strada zostały wyróżnione Złotymi i Srebrnymi Krzyżami za Zasługi. Minister Mariusz Błaszczak podziękował paniom Irenie Dawid-Olczyk oraz  Joannie Garnier z fundacji La Strada za „ofiarność, działalność i pomoc ofiarom handlu ludźmi”.

Czym zasłużyli się odznaczeni?

Wśród odznaczonych Krzyżami znalazł się m.in. st. sierż. Patryk Pegel, który służy w Komisariacie Policji w Murowej Goślinie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W dniu wolnym od służby, bez chwili wahania wbiegł do ogarniętego ogniem domu i wyprowadził z niego mężczyznę. St. sierż. Pegel jeszcze dwukrotnie wbiegał do płonącego budynku, aby jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś nie pozostał w jego wnętrzu.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał także st. sierż. Marcin Nowak z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Policjant jadąc do pracy, zauważył kobietę idącą po torowisku. Zachowywała się bardzo dziwnie, a z jej kieszeni wystawał nóż. Szła w kierunku nadjeżdżającego pociągu. Wszystko wskazywało, że kobieta chce popełnić samobójstwo.
St. sierż. Marcin Nowak natychmiast pobiegł w kierunku desperatki, która nie reagował na jego krzyki. W ostatniej chwili obezwładnił ją, nie pozwalając wejść kobiecie pod nadjeżdżający pociąg. Po wezwaniu pomocy, funkcjonariusz przekazał kobietę załodze pogotowia ratunkowego.

St. sierż. Robert Wasik pracujący w Komisariacie Policji we Wronkach Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, 27 czerwca 2015 roku uratował życie mężczyźnie. Patrolując teren przy rzece zauważył osobę, która tonęła w wodzie. Policjant bez zastanowienia zeskoczył z 3 metrowej skarpy do wody. Dopłynął do topiącego się mężczyzny i doholował go do brzegu, gdzie udzielił mu pierwszej pomocy.

***

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Źródło: wielkopolska.policja.gov.pl – KGP