Wielkopolska – Po serii śmiertelnych wypadków, Policjanci zapowiadają zmasowane kontrole
Wielkopolska przeżywa czarną serię wypadków śmiertelnych. Takiej ilości tragicznych zdarzeń drogowych notowano dawno na drogach naszego województwa. Nie ma dnia by wielkopolscy policjanci nie byli wzywani na miejsce drogowej katastrofy. Powody wszystkich samochodowych tragedii będą wyjaśniane przez biegłych. Nie wolno jednak zapomnieć, że wśród przyczyn najpoważniejszych drogowych zdarzeń od lat przoduje nadmierna prędkość i jej niedostosowanie do warunków panujących na trasie. Mimo policyjnych apeli na drogach giną ludzie.
Media informowały, że rano 31 lipca na odcinku autostrady przebiegającej przez powiat średzki audi A8 zderzyło się z ciężarówką. 24-letni kierowca osobówki zginął na miejscu. Tego samego dnia, krótko przed godziną 16.00 w Żerkowie, nieopodal Jarocina zderzyły się dwa osobowe ople. W wyniku zderzenia śmierć poniosła 24-letnia kobieta kierująca oplem astrą. Do kolejnego doszło w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. W Szamotułach samochód osobowy zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca tego auta zginął na miejscu. Rankiem 1 sierpnia na obwodnicy Rawicza w zderzeniu czterech aut ginie kierująca chevroletem. 3 sierpnia br. w Nekli (powiat wrzesiński) – również rano – bus zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Śmierć ponoszą dwie osoby. Tego samego dnia ranek tragiczny jest również w powiecie gnieźnieńskim. Kierowca audi zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Obrażenia jakich doznał 35-latek były tak poważne, że po przewiezieniu do szpitala zmarł. Kolejny dzień – 4 sierpnia również poranek. Tym razem pod Ostrzeszowem samochód zjeżdża z drogi i uderza w drzewo. Ginie w nim 63-letni kierowca renault cilo. Tego samego dnia w Poznaniu na ulicy św. Wawrzyńca ginie 33-letni mężczyzna, którego pojazd zderzył się z latarnią. W niedzielę 7 sierpnia br. pod Obornikami w zderzeniu opla astry i bmw zginęło pięć osób. Ocalała 8-letnia dziewczynka, która w stanie ciężkim trafiła do szpitala. 8 sierpnia pod Murowaną Gośliną samochód zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Jedna osoba zginęła w tym wypadku.
Bilans wakacji zatrważa. Policjanci apelują o rozwagę, o zdjęcie nogi z gazu, o odpowiedzialność za kierownicą i przewidywanie tego co za chwile może wydarzyć się na jezdni. Funkcjonariusze drogówki wskazują, że kpiących z ograniczeń prędkości, łamiących zakazy, wyprzedzających na łukach i „na trzeciego”wciąż nie brakuje! Kierowcy nie mają wyobraźni – podkreśla doświadczony policjant średzkiej drogówki.
Prowadząc pojazd nie mają pokory wobec własnych umiejętności i wobec innych uczestników ruchu ulicznego. Nie zjadą, nie zatrzymają się, nie przepuszczą, nie ustąpią.Całkowicie ignorują zasadę ograniczonego zaufania. A przecież właśnie tę drogową dewizę powinien zawsze z tył głowy mieć każdy kierowca.
Policjanci informują, że z pewnością nie są w stanie być przy każdym zakręcie i pilnować, czy prowadzący pojazdy jeżdżą rozsądnie. Mundurowi zaznaczają jednak, że cały czas pełnią służbę w najbardziej newralgicznych punktach powiatu średzkiego. Kierowcy przyłapani na łamaniu prawa nie będą mogli liczyć na pobłażanie. Każdy kto rażąco naruszy zasady bezpieczeństwa drogowego zostanie wyeliminowany z ruchu – straci prawo jazdy, a o dodatkowej karze zadecyduje sąd. W weekend tylko w jednej miejscowości policjanci średzkiej drogówki zatrzymali prawa jazdy czterem kierowcom, którzy w terenie zabudowanym jechali radykalnie za szybko.
5 sierpnia prawo jazdy stracił kierowca bmw. Średzianin w miejscowości Janowo, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h jechał z prędkością 120 km/h.
6 sierpnia około godz. 11.00 w tej samej miejscowości prawo jazdy stracił mieszkaniec Kalisza Mężczyzna w terenie zabudowanym jechał volkswagenem golfem z prędkością 115 km/h.
15 minut później w tym samym miejscu z prawem jazdy pożegnał się mieszkaniec gminy Zaniemyśl. Mężczyzna miał na liczniku 111 km/h.
W ciągu 20 minut straci prawo jazdy kolejny kierowca. Tym razem był to mieszkaniec powiatu wrzesińskiego. Kierujący w terenie zabudowanym jechał mazdą o 53 km/h szybciej niż przewidują przepisy.
Policjanci podkreślają jednak, że najważniejszy jest świadomy i odpowiedzialny kierowca. Taki, który za kierownicę wsiada zawsze trzeźwy i nie zachowuje się jakby sam był na drodze – przewiduje i pamięta, że ułamek sekundy może zaważyć na ludzkim życiu.
Źródło: KPP Środa Wielkopolska