Wojsko Polskie w Akcji: Intensywne Działania Przeciwpowodziowe w Południowo-Zachodniej Polsce

Od piątku, 13 września, Wojsko Polskie, w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych, rozpoczęło intensywne działania przeciwpowodziowe w południowo-zachodniej części Polski. Na podstawie oceny sytuacji i zaleceń wojewodów, Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało cztery zgrupowania zadaniowe, które wspierają lokalne służby w najbardziej zagrożonych rejonach. Obecność wojska obejmuje województwa opolskie, dolnośląskie i śląskie, a w gotowości pozostają jednostki w podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

Do działań zaangażowano 4,6 tys. żołnierzy oraz specjalistyczny sprzęt. Gotowość operacyjną utrzymują również brygady Obrony Terytorialnej z Lubelszczyzny, Podkarpacia, Przemyśla, Nadbużańska i Świętokrzyska, które zostaną aktywowane w miarę przesuwania się fali powodziowej na północ.

W skład wojsk operacyjnych weszło osiem zespołów inżynieryjnych, wyposażonych w Pływające Transportery Samobieżne (PTS), łodzie saperskie oraz inne niezbędne narzędzia, takie jak pompy, piły i agregaty prądotwórcze. Do wsparcia działań przeznaczone zostały także 17 śmigłowców, w tym 3 Black Hawk z Wojsk Specjalnych oraz 4 w systemie poszukiwawczo-ratowniczym SAR. Dodatkowo, czeskie siły zbrojne zgodziły się na użycie trzech śmigłowców Mi-17 stacjonujących w Polsce.

Dodatkowo, do akcji wsparcia włączyły się jednostki z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. W Wojskach Obrony Terytorialnej zorganizowano 4 zgrupowania zadaniowe oparte na 11. Małopolskiej, 12. Wielkopolskiej, 13. Śląskiej i 16. Dolnośląskiej Brygadzie OT, z każdej po około 500 żołnierzy. Alert gotowości WOT został podniesiony dla jednostek w województwach podkarpackim i lubelskim.

Żandarmeria Wojskowa zapewnia bezpieczeństwo transportu ciężkiego sprzętu. Główne zadania wojska obejmują umacnianie wałów przeciwpowodziowych w rejonach takich jak Legnica, Czechowice-Dziedzice, Paczków i Cieszyn, wsparcie działań ewakuacyjnych w miejscowościach takich jak Stronie Śląskie, Nysa czy Kamieniec Ząbkowski, oraz pomoc administracji publicznej i władz lokalnych w zarządzaniu kryzysowym.

W ciągu ostatniej doby Wojsko Polskie, wspólnie z innymi służbami, ewakuowało około 2,6 tys. osób, wykorzystując także śmigłowce. Obecnie żołnierze koordynują transport lotniczy pacjentów z szpitala w Nysie do Opola. Rozpoczęto również planowanie działań związanych z usuwaniem skutków powodzi, takich jak zakwaterowanie ewakuowanych oraz odbudowa infrastruktury, w tym tymczasowe mosty i drogi. Działania te koordynowane są z Wrocławia, gdzie organizowane jest dodatkowe zgrupowanie inżynieryjne. Dowódca WOT nadzoruje całość operacji, a zaangażowanie wojskowe nie wpływa na inne zadania i operacje realizowane przez Siły Zbrojne RP.

Źródło:gov.pl