Wolontariusze poszukiwani – Szlachetna Paczka po raz trzeci w Nowym Tomyślu

Lubię ludzi! Pod tym hasłem ruszyła kolejna edycja Szlachetnej Paczki. W Nowym Tomyślu to już trzeci raz, kiedy mamy możliwość pomóc wielu rodzinom z naszej gminy.Szlachetna Paczka to program, w którym docieramy do osób i rodzin żyjących w trudnej, niezawinionej sytuacji. Trudna sytuacja to nie tylko „ubóstwo” materialne, lecz także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy oraz brak odpowiedniej edukacji.

Nie ma Paczki bez wolontariuszy
Obecnie prowadzimy rekrutację wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. Od liczby wolontariuszy zależy bowiem, do ilu rodzin Szlachetna Paczka dotrze. Poszukiwani wolontariusze to osoby aktywne i odpowiedzialne, które chcą się angażować społecznie. Wolontariusze to zarówno osoby młode, studiujące, jak również osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej.

notatka-prasowa-wolontariat-2-1

By zaangażować się w pomaganie, wystarczy spełnić jedno kryterium formalne – mieć ukończone 16 lat. Przede wszystkim jednak trzeba chcieć. Wolontariusze muszą wziąć odpowiedzialność za decyzję, którą podejmą, bo to oni weryfikują rodziny będące beneficjentami Szlachetnej Paczki. Stąd konieczna otwartość na drugiego człowieka i umiejętność wczucia się w jego sytuację.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określają, jaki rodzaj pomocy da im szansę na realną poprawę; łączą potrzebujących z darczyńcami. Wchodzą do świata biedy – tam, gdzie inni nie chcą, albo boją się wejść. Wyzwanie okazuje się niezwykle satysfakcjonujące, bo aż 79 proc. z nich uważa, że Paczka to najważniejsze wydarzenie w ich życiu.

Wolontariat, który rozwija
Do pomagania i wolontariatu podchodzimy kompleksowo. Bo wolontariat w Paczce nie jest poświęcaniem się, tylko jest rozwijaniem siebie, zdobywaniem nowych kompetencji – podkreśla ks. Stryczek, pomysłodawca i współzałożyciel stowarzyszenia Wiosna prowadzącego projekt Szlachetnej Paczki. – To jest taki wolontariat jak Harvard,  kiedy go skończysz, jesteś już innym człowiekiem. Liczy się to, czego się nauczyłeś, jak się rozwinąłeś i jakich poznałeś ludzi.

Zgłoś się
Zgłoszenia wolontariuszy, którzy chcą wziąć udział w Szlachetnej Paczce przyjmowane są na stronie internetowej http://superw.pl/ lub u lidera rejonu Dariusza Borowskiego (nr tel. 695 275 319). Kandydaci mogą się zgłaszać do końca września. Warto się jednak spieszyć. Kolejność zgłoszeń ma znaczenie.

WAŻNE! Dodatkowo każdy osoba może zgłosić rodzinę, która potrzebuje pomocy. Żeby do takich rodzin mogli dotrzeć wolontariusze, Szlachetna Paczka potrzebuje już teraz poznać ich historie. Zgłoszenia przyjmowane są przez lidera rejonu.

notatka-prasowa-wolontariat-2-2