„Warszawo, wracamy! To nie iluzja!” – na przegląd najlepszych filmów studentek i studentów zaprasza Szkoła Filmowa w Łodzi. 16. edycja „Łodzią po Wiśle” odbędzie się w warszawskim Kinie Iluzjon, 17 i 18 marca.
„Łodzią po Wiśle” wraca do Warszawy po kilkuletniej nieobecności.
„Przypłyniemy z tym, co najlepsze. Pokażemy najnowsze filmy naszych studentek i studentów: fabularne, dokumentalne i animowane oraz projekty Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab. Warszawo, wracamy! To nie iluzja! – zaprasza Krzysztof Brzezowski, szef Biura Promocji, rzecznik Szkoły Filmowej w Łodzi. – Z radością szykujemy się na to spotkanie, a radość tym większa, że wracamy w jubileuszowym dla nas roku – 2023 to rok 75. urodzin Szkoły!”.
„Plan na powrót mamy taki – wypełnimy repertuar Kina Iluzjon na dwa dni, po brzegi. Filmami najlepszymi, już nagradzanymi, ale i tymi, które dopiero zaczynają swoją podróż po ekranach Polski i świata. Na dwa dni rozgościmy się z nimi w kinie i wyczekiwać będziemy spotkania – z publicznością, mediami i filmową branżą. Jesteśmy gotowi na dyskusję, brawa i na konstruktywną krytykę” – mówi Krzysztof Brzezowski.
W programie przeglądu jest 5 filmowych bloków, w sumie blisko 500 minut projekcji. Publiczność zobaczy filmy prezentowane na najważniejszych festiwalach międzynarodowych i polskich: Cannes, Clermont-Ferrand, Poitiers, Oberhausen, Dok Leipzig, Annecy, Zagrzeb, Krakowski FF, Młodzi i Film w Koszalinie, Animator, Nowe Horyzonty, FPFF w Gdyni, Warszawski FF, Camerimage i innych.
Przegląd otworzy doceniana „Kobieta na dachu” w reż. Anny Jadowskiej, absolwentki i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, po projekcji – spotkanie z twórcami filmu. Poruszająca historia sześćdziesięcioletniej Miry, w którą fenomenalnie wcieliła się Dorota Pomykała, została doceniona przez krytyków nowojorskiego Tribeca Film Festival, jury Hanoi IFF i Camerimage. Dorota Pomykała otrzymała nagrody aktorskie w Nowym Jorku, Gdyni, a ostatnio Orła Polskiej Akademii Filmowej.
Dla poszukiwaczy tego, co w kinie nowe – projekty działającego w Szkole Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, które z sukcesami bada wpływ rewolucji cyfrowej na praktyki artystyczne, eksploruje nowe technologie i wirtualną rzeczywistość. Publiczność obejrzy poetycki esej filmowy „Subtotals” w reż. Mohammadrezy Farzada, który miał premierę w prestiżowej sekcji Forum Expanded Berlinale, a potem był prezentowany m.in. na festiwalach Millenium Docs Against Gravity, Oberhausen, Nowe Horyzonty, Melbourne, a ostatnio przywiózł wyróżnienie i nagrodę z Clermont-Ferrand. Po projekcji spotkanie z producentami, Kubą Mikurdą i Dagną Kidoń.
Będzie też okazja, by osobiście doświadczyć immersji VR (headsets) poprzez zgłębienie światów projektów „Self” Patryka Jordanowicza i Tadeusza Chudego oraz „Dead city” Krzysztofa Grudzińskiego.
Zaprezentowane zostaną także projekty Pracowni Narracji Interaktywnych vnLab: „New spirit” Laury Paweli, „Szkoła, świat” Ewy Jarosz i Igi Łapińskiej oraz „Zarastanie” grupy artystycznej Tarta kolektyw. Z twórcami wszystkich wymienionych projektów będzie można się spotkać osobiście.
www przeglądu: www.lodziapowisle.pl, FB: www.facebook.com/lodziapowisle
Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/J2SOCTO9
Spot Łodzią po Wiśle VIMEO: https://vimeo.com/802832523
Organizator: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), Kino Iluzjon, Filmpolski.pl, Festiwal Kamera Akcja, Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab
Grafika: KUKI Krzysztof Iwański, www.iwanski.co
Animacja: Kacper Zamarło
KONTAKT:
e-mail: lpw@filmschool.lodz.pl
Źródło informacji: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi