Budują S5 ale niszczą i rozjeżdżają przeładowanymi ciężarówkami lokalne drogi! Mieszkańcy interweniują, a ITD i Policja wystawiają mandaty

23 marca 2018 roku inspektorzy z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zintensyfikowali działania kontrolne na terenie Leszna pod kątem przeładowanych pojazdów.Powodem akcji były prośby mieszkańców o interwencję w związku z budową drogi S-5 i rozjeżdżaniem dróg lokalnych przez sprzęt budowlańców.

Patrol inspekcji podczas dynamicznej akcji przy użyciu sygnałów błyskowych zatrzymał do kontroli wywrotkę, którą przewożony był niezabezpieczony plandeką ładunek sypki, co było naruszeniem przepisów. Ponadto pojazd wyglądał na przeładowany, więc skierowano go na punkt kontrolno – wagowy.

20180326_02

Inspektorzy mieli rację, rzeczywista masa całkowita pojazdu została znacząco przekroczona. Wyniosła 35,7 tony przy prawidłowych 32 tonach. Z tego powodu wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karą 2 tysięcy złotych. Kierowca otrzymał mandat karny w wysokości 150 złotych za naruszenie przepisów w zakresie przewozu ładunku sypkiego.

W tym samym dniu do ciekawej sytuacji doszło w związku z zatrzymaniem do kontroli kierowcy, który korzystał z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Nie zwracał przy tym uwagi na inspektorów, którzy usłyszeli od niego tłumaczenie, że to nie był telefon, tylko ból ucha i właśnie za nie się trzymał. Kierowca uznając jednak, że kontrolujący nie do końca uwierzyli w jego wyjaśnienia, przyznał, że rozmawiał z załadowcą, do którego właśnie jechał. Rozmowa kosztowała go 200 złotych oraz 5 punktów karnych. Źródło: WITD Poznań