Jakich środków czystości używać do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków z roku na rok zyskują w naszym kraju na znaczeniu. Nie powinno to dziwić, ponieważ posiadają szereg atutów, które sprawiają, że są najlepszą alternatywą dla tradycyjnego szamba czy sieci kanalizacyjnej. Jak się jednak okazuje, posiadacze własnych oczyszczalni muszą zadbać o kilka zasadniczych kwestii. Ogromne znaczenie ma m.in. to, jakich środków czystości używają na co dzień. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi! Posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków to spora wygoda i ukłon w stronę środowiska naturalnego. Instalacja tego typu jest tak naprawdę samowystarczalna, bezawaryjna i nie wymaga obsługi. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nią w odpowiedni sposób dbać. W jaki sposób? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej! Przydomowa oczyszczalnia ścieków – wszystko, co trzeba wiedzieć
Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają charakter instalacji przepływowej, co oznacza, że zanieczyszczenia najpierw trafiają do zbiornika, następnie są neutralizowane i na końcu wracają do środowiska naturalnego już w postaci czystej wody. Głównym elementem oczyszczalni jest zawsze zbiornik, gdzie zachodzą beztlenowe i tlenowe procesy, których celem jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Mimo iż oczyszczalnie są w zasadzie bezobsługowe, a jedynie raz czy dwa razy w roku konieczne jest opróżnienie zbiornika z osadów nadmiernych, istnieje szereg zasad, których warto przestrzegać, aby oczyszczalnia służyła nam przez jak najdłuższy okres.
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię?
Każda osoba, która eksploatuje przydomową oczyszczalnię ścieków poprzez odprowadzanie do niej zanieczyszczeń powinna wiedzieć, jak prawidłowo obchodzić się z tym systemem. Jedną z najistotniejszych kwestii jest bowiem to, co dokładnie trafia do oczyszczalni, ponieważ wiele produktów czy środków może działać na nią niekorzystnie. Chodzi w szczególności o resztki pokarmowe, substancje nie rozkładające się (drewno, tekstylia, folie), olej i smar, ścieki, rozpuszczalniki, farby, kwasy czy środki zawierające detergenty.
Zakazane jest też wlewanie do kanalizacji silnie żrących środków chemicznych, które służą np. do udrażniania rur. Co ciekawe, równie szkodliwa jak wymienione substancje może okazać się woda opadowa, która rozcieńcza ścieki i tym samym skutkuje wypłukaniem osadu czynnego.
Środki czystości do oczyszczalni ścieków – jakie wybrać?
W praktyce nie można jednak całkowicie zrezygnować ze środków czystości, choć najlepiej używać tych, które zawierają jak najwięcej naturalnych substancji. Ogólnie rzecz ujmując: im mniej chemii, tym lepiej. Jeśli chodzi o pozytywne oddziałujące środki mowa np. o ekologicznych, biodegradowalnych żelach do WC, tabletkach do zmywarek czy płynach do zmywania naczyń. Warto od czasu do czasu wzmacniać także pozytywne bakterie, które odpowiadają za usuwanie nieczystości w ściekach trafiających do zbiornika oczyszczalni. W tym celu należy wlewać do kanalizacji biopreparaty zawierające kultury bakteryjne, które wpłyną korzystnie na naturalne procesy zachodzące w instalacji i zwiększenie jej wydajności oraz żywotności.
Artur Sowa