Jedzenie Niezdrowej Żywności Powoduje Zmiany w Mózgu i Sprzyja Depresji: Nowe Badania
Spożywanie niezdrowej żywności może prowadzić do poważnych zmian w mózgu, co jest związane z depresją, zaburzeniami lękowymi i obniżeniem zdolności poznawczych. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują na istotne różnice w mózgach osób z różnymi nawykami żywieniowymi.
Badacze z Uniwersytetu w Reading, analizując skany mózgów uczestników badania, odkryli zmiany w neuroprzekaźnikach oraz objętości istoty szarej u osób stosujących niezdrową dietę, w porównaniu z tymi, którzy preferują dietę śródziemnomorską. Dr Piril Hepsomali, psycholożka z Uniwersytetu w Reading, wyjaśnia, że zła dieta może prowadzić do zmian w neurochemii mózgu, co w konsekwencji wpływa na zdrowie psychiczne.
– W badaniu, które niedawno opublikowaliśmy, oceniliśmy związek pomiędzy jakością diety a neurochemią i strukturą kory czołowej. Przyjrzeliśmy się tej okolicy mózgu, ponieważ wiadomo, że jest ona odpowiedzialna za często występujące zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i lęki – mówi dr Hepsomali.
W badaniu udział wzięło 30 zdrowych dorosłych, podzielonych na grupy według jakości diety. Wyniki pokazały, że u osób spożywających niezdrową żywność obserwuje się spadek wartości kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) i zwiększone stężenie glutaminianu w mózgu. Towarzyszyła temu mniejsza objętość istoty szarej.
– Stwierdziliśmy także zależność pomiędzy podwyższonym stężeniem glutaminianu a objętością istoty szarej. Wygląda na to, że istnieje związek pomiędzy jakością naszej diety a neurochemią i strukturą kory przedczołowej – przedstawia dr Hepsomali.
Dokładny mechanizm, przez który dieta wpływa na mózg, jest wciąż badany. Jedna z hipotez zakłada, że otyłość i dieta bogata w tłuszcze nasycone wpływają na metabolizm i neurotransmisję glutaminianu oraz kwasu GABA.
– Czynniki te mogą zaburzać metabolizm glutaminianu, wpływając na stężenie kwasu GABA u ludzi – mówi badaczka. – Dodatkowo dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe może prowadzić do zwiększonego utleniania tłuszczów i białek, co z kolei wpływa na uwalnianie neuroprzekaźników.
GABA pełni rolę neuroprzekaźnika hamującego w ośrodkowym układzie nerwowym, wywołując uczucie spokoju i rozluźnienia. Wpływa także na regulację pobierania pokarmu i apetytu, co może prowadzić do podejmowania niezdrowych wyborów żywieniowych.
Badanie było przekrojowe i przeprowadzone na niewielkiej grupie osób, co oznacza, że potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć wpływ diety na mózg.
– Wcześniejsze badania wskazują, że niektóre składniki odżywcze mogą być korzystne, ale skupialiśmy się raczej na wzorach żywieniowych, a konkretnie na diecie śródziemnomorskiej – podsumowuje dr Hepsomali.
Związek pomiędzy dietą a zdrowiem psychicznym jest coraz bardziej widoczny, a badania takie jak to z Uniwersytetu w Reading przybliżają nas do zrozumienia, jak nasze codzienne wybory żywieniowe wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
źródło:newserie.pl